Mahçupyan: Öcalan mahkum ama kafası serbest

'Akil'ler Cizre'deydi; buradaki konuşmalarını görüntüleyen sivil polislere de tepki gösterdiler...

Mahçupyan: Öcalan mahkum ama kafası serbest

Akil İnsanlar Heyeti'nin Cizre ziyaretinde ilginç anlar yaşandı. 'Akil'ler, burada konuşmaları görüntüleyen sivil polislerin 'hafıza kartlarına' el koydu.

"ÖCALAN MAHKUM AMA KAFASI SERBEST"

Cizre'de baro lokalinin bahçesinde kitle örgütü temsilcileri ve vatandaşları dinleyen Akil İnsanlar heyeti üyelerinden Etyen Mahçupyan, "Bir siyasetçi ile Öcalan'ın kafasının rahat olmasıyla bu yola çıkıldı. Öcalan dışarıda olsaydı, bu süreç başlayamazdı. AK Parti bunu yapamazdı. Öcalan mahkum ama kafası serbest. Öcalan'ın ve bir siyasetçinin kafasının serbest olmasıyla bu yol açıldı. 3-5 yıl sonra Kürt sorunu denildiğinde, Batı'nın hassasiyeti diye bir şey olmayacak" dedi.

KAMERAYA ÇEKEN SİVİL POLİSLERE TEPKİ

Baro lokalinde görüşmeler devam ederken, heyetin başkan yardımcısı Kezban Hatemi, sivil polislerin kamera ile çekim yaptığını görünce tepki gösterdi.

Çekim yapan polislerin yanına giden Hatemi, "Çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Bizden izin almadan çekim yapamazsınız. Vatandaş özgür bir şekilde istediğini konuşacak. Bakan, vali ve emniyet müdürünüzle görüştüm. Yaptığınız doğru değil" diyerek kasedin kendisine verilmesini istedi.

Görüntü çeken sivil polisler de itiraz etmeden, kamera görüntüsünün hafıza kartını Hatemi'ye teslim etti.

Heyet daha sonra vefat eden Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'nin Cizre'deki mezarını ziyaret etti. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2013, 15:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER