Lozan mübadilleri denize karanfil bıraktı

Lozan Mübadilleri Vakfı mübadelenin 93. yıl dönümünde "Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına" denize karanfil bıraktı

Lozan mübadilleri denize karanfil bıraktı

Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliği İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda mübadelenin 93. yıl dönümünde "Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına" denize karanfil bırakarak basın açıklaması yaptı.

Ellerindeki karanfilleri denize bırakan Lozan Mübadilleri adına Vakıf Temsilcisi Taner Yasav açıklama yaptı.

Yasav, “Bundan 93 yıl önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye'de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan'da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi imzalandı. Yunanistan'ın Balkan Savaşı’na katıldığı 18 Ekim 1912 tarihinden itibaren yurtlarını terk etmiş olanları da kapsamına alan bu sözleşme ile yaklaşık 2 milyon insan doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldı. Çoğu yolcu taşımaya elverişsiz olan gemilerle günler, haftalar süren yolcuklar yaptılar. Bu uzun ve zahmetli yolculuk sırasında yaşamını kaybeden yakınlarını denize verdiler" dedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan mübadillerin de Yunanistan vatandaşı olan Rum Ortodoks mübadiller gibi aile büyüklerinin doğdukları toprakları vizesiz ziyaret etmesini isteyen Yasav, vize muafiyetine kadar da uzun süreli vize talep ettiklerini belirtti.

Aynı dramın bugün de Ortadoğu coğrafyasında yaşandığını, ülkemize gelip Avrupa'ya geçmek isteyenlerin her gün Ege Denizi'nde öldüğünü ifade eden Yasav, "Ege'nin, Akdeniz'in soğuk sularında günde 9 mülteci can veriyor. Bir yıl içinde denizlerde yaşamını kaybedenlerin sayısı 3 bin 771 kişi. Bunların yüzde 20'si Aylan Bebek gibi 0-11 yaş arasındaki çocuklar. Mübadelenin 93. yıldönümü nedeni ile mübadil kuruluşlarının düzenledikleri anma etkinliklerinde; savaşlarda, çatışmalarda, terör saldırılarında, mübadele sürecinde yaşamını yitirenler ile umut yolculuğunda yaşamlarını yitiren Aylan Bebeklerin anısına denize kırmızı karanfiller bırakıyoruz" dedi.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 20:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER