Lice katliamı davası İzmir’de başladı

Lice’de 22 yıl önce gerçekleşen ve 16 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili dava, bugün İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı

Lice katliamı davası İzmir’de başladı

Diyarbakır'da Lice katliamıyla ilgili olaydan 21 yıl sonra açılan ve yargılaması durdurulan dava, bugün kaldığı yerden İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Eşref Hatipoğlu ve Tünay Yanardağ “sağlık sorunlarını” gerekçe göstererek katılmadı. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 yıl önce öldürülenlerin yakınları ise duruşmada.

bianet 'te yer alan habere göre, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında, dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili sanıklar Hatipoğlu ve Yanardağ’ın “Taammüden öldürme”, “Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik”, “Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıla kadar hapsi isteniyor.

İzmir'de 2007 yılında polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun da olay sırasında Lice'deki evi yakıldığı için davaya müşteki olarak katılma talebinde bulunundu. Mahkeme Başkanı Nurettin Küdür talebi kabul etti.

Duruşmada diğer yakınların da müdahillik talepleri alındı. Müdahil avukatları yaklaşık 1500 kişinin katılma talebinde bulunacağını, bunu dilekçeyle mahkemeye sunacaklarını ifade etti.

DAVA DURDURULMUŞTU

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından, sanıkların yargılanmasının izne tabi olduğunu öne sürerek yargılamayı durdurmuş ve izin gerektiğine hükmetmişti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanunu uyarınca bir ildeki en yüksek kolluk amiri hakim-savcıların hükümlerine tabi. Mahkeme, davanın sanıklarından, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu için de bu genelge uyarınca izin alınması gerektiğine karar verdi ve HSYK’nın 17 numaralı genelgesiyle davayı durdurdu.

HSYK 3. Dairesi ise 29 Ocak 2015’te verdiği kararla avukatları haklı buldu ve davanın durdurulma kararını bozdu. (AS)

LİCE'DE NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993'te 16 kişi öldürüldü, çok sayıda ev ve işyeri yakıldı. Yüzlerce kişi göçe zorlandı. Öldürülenler arasında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın da vardı.

Katliamla ilgili iddianame zamanaşımına bir gün kala kabul edildi, yargılama 21 yıl sonra, 16 Ocak'ta başladı. İddianameye göre saldırıyı, o dönem yetkililerin açıkladığının tersine, PKK yapmadı.

Olayın failleri olarak belirlenen, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında "Taammüden öldürme", "Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik", "Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıla kadar hapis cezası istendi. Sanıklar tutuksuz yargılanıyor.

Dava Diyarbakır'dan Eskişehir'e, oradan tekrar Diyarbakır'a gönderildi, burada Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili ağır ceza mahkemesi olmadığından dava İzmir'e taşındı. 13 Haziran 2014'te dava durduruldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 14:26
YORUM EKLE