Libya'da alıkonulan 9 kişi Türkiye'ye döndü

19 gündür Libya'da alıkonulmuşlardı

Libya'da alıkonulan 9 kişi Türkiye'ye döndü

Libya'da alıkonulan 9 Türk, 16 günlük esaretin ardından Türkiye'ye döndü.

Libya'dan ayrılmak üzere Bingazi'den Misurata'ya giderken 31 Ekim tarihinden beri bir grup asker tarafından alıkonulan 9 Türk, serbest bırakılmalarının ardından Türkiye 'ye döndü.

Adana'da yaşayan ve lokantada çalıştığını söyleyen Ethem Yılmaz, “Bingazi'den Misurata'ya giderken yolda bizi askerler aldı. 12 veya 13 gün orda polis karakolunda kaldık. Bize çok iyi baktılar. Niçin alındığımızı bizde bilmiyoruz. Yanlış anlaşılmadan almış olabilirler. Daha sonra çok yardımcı oldular. Oradan bizi Libya Dışişleri bakanı ve İçişleri bakanı gelip aldı. Bütün masraflarımızı karşıladılar. 9 kişiyiz, bizim adımıza bizim için uğraşan herkese ve hükümetimize çok teşekkür ederiz" dedi.

Bu arada işçiler kendilerine karşılayan Dışişleri Bakanlığı yetkilisine bazı şikâyetlerini sözlü olarak aktardı. Ethem Yılmaz, "Misurata'da bizi temsil etmek için çalışan konsolosumuz var. Konsolosumuz oraya gelip bizi temsil etmesi lazım ama onu yapmadılar. Bizim kızgınlığımız sinirlendiğimiz nokta bu arkadaşında evine haber vermişler biz ilgileniyoruz. Bizden yana orada hiç kimse bulunmadı. Ve gelmedi. Üzgünlüğümüz kızgınlığımız o. Bizim Türk vatandaşı olarak bu bizim hakkımız. Bizim için orada şartlar daha iyi biz burada evimize ekmek alacak iş bulamıyoruz, bizim için orada şartlar daha iyi olduğu için orada çalışıyoruz ne olursa gelip ilgilenmeleri gerekiyordu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 09:39
YORUM EKLE