Leyla Halid’den Gülmen ve Özakça'ya destek: Eninde sonunda biz kazanacağız

Leyla Halit, Yüksel Caddesi'ndeki direnişe telefonla bağlanarak destek verdi

Leyla Halid’den Gülmen ve Özakça'ya destek: Eninde sonunda biz kazanacağız

Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Kemal Gün’ün açlık grevi eylemlerine bir destek de Filistin direnişinin sembollerinden Leyla Halid’den geldi. Leyla Halid, Yüksel Caddesi’nde devam eden direnişe telefonla bağlandı. Halid, “Eninde sonunda biz kazanacağız” mesajını paylaştı.

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça açlık grevlerinin 69’uncu gününü, İsrail cezaevlerinde 30 gündür açlık grevinde bulunan Filistinli tutuklulara adadı.

Filistin’deki tutuklularla dayanışmak için de Yüksel Caddesi İnsan Hakları anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada Gülmen ve Özakça da bulundu.

Gülmen, Özakça ve Dersim’de oğlunun cenazesi için 82 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün fotoğraflarının taşındığı açıklamada Türkçe ve Arapça sloganlar atıldı, Filistin bayrağı açıldı.

Açıklamada HDP milletvekilleri Garo Paylan, Hüda Kaya, Saadet Becerikli, Dilek Öcalan, CHP milletvekili Hilmi Yarayıcı, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile Filistinli gazeteci-yazar Hasan Tahravi de yer aldı.

Yapılan açıklamaların ardından Filistin’deki açlık grevleri ile dayanışmak amacıyla açlık grevine giren Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Politbüro üyesi Leyla Halid, telefonla bağlanarak mesajlarını iletti.

'DİRENİŞİNİZ MEŞRU BİR HAK MÜCADELESİ'

Halid, “Filistin’in dört bir yanından binlerce selam iletiyorum. Bu direnişiniz meşru bir hak mücadelesidir” dedi.

Gazete Karınca'da yer alan habere göre direnişin aynı zamanda dünya halklarına bir mesaj olduğunu söyleyen Halid, şöyle konuştu:

"Özel olarak Nuriye ve Semih hocalara en kalbi selamlarımı iletirken bu direnişlerinin sadece kendilerini temsil etmediğini; bizim İsrail zindanlarında bin 800 esirin sesi de olduğunuzu da biz buradan duyuyoruz. Eninde sonunda biz kazanacağız. Direnişle haklarımızı kazanacağız.

Siz Türkiye’de biz Filistin’de başkaları başka yerden güçlerimizi birleştirip bu dayanışmayı daha da yükseltmemiz gerekiyor. Ben yeniden Filistin halkı ve esirleri adına Nuriye, Semih ve Kemal Gün’e binlerce selam iletiyorum. Zafer yakındır diyorum."

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 19:42

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER