Leyla Güven, tedaviyi reddetti

75 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in sağlık durumu ağırlaştı

Leyla Güven, tedaviyi reddetti

75 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in sağlık durumu ağırlaşırken dün avukat Gülşen Özbek cezaevine gitti.

Özbek, Sağlık Bakanlığı talimatıyla Leyla Güven’in sağlık kontrollerinin arttırıldığını ancak muayeneyi kabul etmediğini söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’den bu yana Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 75’inci gününe girdi.

Güven’in eylemine destek vermek amacıyla başta cezaevlerindeki tutuklular olmak üzere bir çok yerde açlık grevleri yayılarak devam ediyor.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile geçmiş dönem HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın da tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevi’nde 15 Ocak günü başladıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi ise 6’ncı gününde.

GÜVEN TEDAVIYİ KABUL ETMEDİ

Dün akşam Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde Güven’i ziyarete giden Avukat Gülşen Özbek, görüşme gerçekleştiremedi.

Konuya dair JİNNEWS‘e bilgi veren avukat Özbek, Güven’in durumunun kötü olduğunu ve muayene olmayı kabul etmediği bilgisini paylaştı.

Özbek, “Refakatçileri bugün de sağlık durumunun kötü olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile sağlık kontrolünün sayısı artırılmış. Ancak Leyla Güven muayene olmayı kabul etmiyor. Kendisine gazete açlık grevi ile ilgili yazılar olduğu gerekçesiyle verilmiyor. Yine cezaevi önünde polis ve zırhlı araç sayısı artırılmış” diyerek durumu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 09:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER