KYB, Talabani'nin ölümü sonrası ilk kongresini düzenliyor

KYB, Celal Talabani’nin ölümünden bu yana iç çekişmeye ve güç kaybına sahne oluyordu

KYB, Talabani'nin ölümü sonrası ilk kongresini düzenliyor

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), kurucu lideri Celal Talabani’ni yaşamını yitirmesinden sonra, yedi yıl gecikmeli olarak kongresini düzenliyor.

Süleymaniye’de düzenlenen kongrenin ilk gününde Kosret Resul Ali, Kongre üyelerinin oy çokluğuyla Siyasi Yüksek Kurulu Başkanı seçildi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve Kürdistan Parlamento Başkanı Rewaz Faik de Başkanlık Kurul üyeleri seçildi.

KYB’nin kuruluşundan bu yana düzenlenen dördüncü kongresi, ‘Yenilenme’ adı altında düzenleniyor. Parti, kongreye 91’i kadın olmak üzere 459 delegeyle gitti.

KYB, Celal Talabani’nin ölümünden bu yana iç çekişmeye ve güç kaybına sahne oluyordu. Partinin bu kongrede yeni bir genel sekreter seçip seçmeyeceği belli değil.

2014 yılında yapılmış olması gereken kongre, dönemin Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin görevdeyken Aralık 2012’de rahatsızlanması ve uzun süren tedavi sürecinin ardından 3 Ekim 2017’de hayatını kaybetmesi nedeniyle sürekli ertelenmişti.

Kaynak: Rudaw

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 18:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER