Kürtlerden Gezi direnişine 'güçlü katılım' çağrısı

'Kürdistan Halk İnisiyatifi' adlı grup, Gezi direnişini 'serhıldan' olarak niteledi, katılım çağrısı yaptı...

Kürtlerden Gezi direnişine 'güçlü katılım' çağrısı

Kendini 'Kürdistan Halk İnisiyatifi' olarak adlandıran bir grup, Gezi Parkı halk direnişini “devrimci coşku” ile selamlayarak, Kürdistan halkını “bu demokratik serhildan sürecinde daha aktif yer almaya” çağırdı.

Grubun ANF'de yer verilen yazılı açıklamasında, “Dokuz gün önce başlayan ve giderek bütün ülkeye yayılan Gezi Parkı(Taksim) Demokratik halk direnişini devrimci coşku ile selamlıyoruz” denildi.

Açıklamada, Gezi Parkı eylemleri şöyle değerlendirildi:

“Bu demokratikleştirici  ve özgürleştirici halk direnişinin başlangıç noktası doğayı koruma amaçlı olsa da, eylemin büyüyüp, süreklileşerek yaygınlaşması, devletçi-iktidarcı zihniyete karşı halkların  demokratik refleksini ifade etmektedir. Bu direniş kesinlikle Demokratik Modernite geleneğinin günümüze kadarki gelişiminin bir sonucudur. Özellikle Mahirlerin, Mazlumlarn, Denizlerin, Kemallerin ve Kürt Özgürlük Hareketinin bu gelenekteki payı belirleyicidir.”

Grup açıklamasında, “Devlet zulmünün ve şiddetinin en büyük mağduru Kürdistan halkı ilk günden şimdiye kadar bu direnişin öncülüğünü yapmaktadır” diyerek şöyle devam etti:

“Ancak yıllardır devlettin sahibi olan ve direnişle alakası olmayan  Ergenekoncu-ulusalcı provokatörler eyleme öncülük yapan demokratik direniş geleneği güçlü olan Kürtleri linç etmeye çalışmaktadırlar. Yine fırsatçı Ergenekon-ulusalcı ve Gülenci gibi karşı-devrimciler, halkların bu demokratik direnişini devleti ele geçirme fırsatına dönüştürmek istemektedirler.”

‘MÜCADELEMİZ BÜYÜYEREK DEVAM EDECEK’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Biz Kürt halkı olarak yıllardır Kürdistanı özgürleştirme ve Türkiye’yi demokratikleştirme mücadelesini vermekteyiz.  Ve Kürdistan halkı olarak bu amaç doğrultusunda mücadelemiz büyüyerek devam edecektir.  Kürtler olarak şimdiye kadar büyük rol aldığımız Gezi Parkı direnişini bundan sonrada kimliğimiz ve renklerimizle katılmaya ve öncülük yapmaya devam edeceğiz.

Kürdistan Halk İnisiyatifi olarak, bütün Kürdistan halkına: Bu demokratik Serhıldan sürecine daha aktif yer almaya ve AKP devletini Özgür Kürdistan ve Demokratik Türkiye gerçeğine duyarlı kılmaya ve bu sürece daha inisiyatifli katılmaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2013, 14:33
YORUM EKLE