Kurtiz en son 'Bu mu zeytin emekçisinin kaderi?' demiş

Tuncel Kurtiz'in son sürprizini Kazdağları'nın insanlarına yaptığı ortaya çıktı...

Kurtiz en son 'Bu mu zeytin emekçisinin kaderi?' demiş

İstanbul'daki evinde geçen hafta vefat eden sinema sanatçısı Tuncel Kurtiz'in son sürprizini, aşkla bağlı olduğu ve yine vasiyeti üzerine gömüldüğü Kazdağları'nın insanlarına yaptığı ortaya çıktı.

Radikal'de yer alan habere göre Kurtiz, aynı zamanda diş hekimliği de yapan amatör fotoğrafçı Tolga Özmen’in, Kazdağları’nda yaşayan köylülerin zeytin hasadı sırasındaki çileli yaşamını anlatan fotoğrafları gördükten sonra, zeytine, yöre insanına olan aşkını, eşiyle yazıya döktü ve seslendirdi. Yaklaşık iki hafta önce tamamlanan ve henüz montaj aşamasında olan belgesel çalışma, Kurtiz’den geriye kalan son eser oldu.

Yaklaşık iki hafta önce tamamlanan ve henüz montaj aşamasında olan çalışma, ünlü sanatçının hem büyük sevgi beslediği Kazdağları’nın insanlarına son sürprizi, hem de kendi yaşamının son çalışması oldu.

Kurtiz, eşiyle zeytini ve hasada katılan insanları, şöyle anlattı:

"Ben ağaçlardan hepsini severim ama zeytin ağacı bir başka. Herşeyden önce simgeledikleriyle. Yapraklarıyla barış, altını sarısı yağıyla mutluluktur. Zeytin, insanoğlunun hayatında çok önemli bir yer tutar. Bir efsane ağaçtır zeytin. Nuh Tufanı’nda ağzında zeytin ağacıyla gelen güvercin, tufanının bittiğini müjdelerken, umut ve barışın simgesi olmuştur. Bu ağaç ne batılı, ne de doğuludur, cihanşumüldür. ’Onun yağı, bütün dünyayı ilelebet aydınlatır’ diye yazar Burhan Oğuz. Peki kutsal zeytin ağacının meyvesi zeytin, hangi çabalarla hasat edilir. Hangi acılarla, ayazda, yağmurda, hastalıklarla traktör sırtlarında sakatlık ve ölümlerle sonuçlanan kazalar sonrasında toplanır zeytin. O altın renkli kutsal su, kimlerin güçleriyle üretilir ve verilen onca emeğin karşılığı nedir? Yoksulluk mu, hastalık mı, ölüm mü? Bu mu zeytin emekçisinin kaderi? Ne diyor Cemal Süreya, ’Şelaleye düşmüştür zeytinin dali. Celaliyim, celalisin, celali’"

Mini belgesel film olarak düşünülen çalışmada, önce Tolga Özmen’in fotoğrafları geçerken, fonda Kurtiz’in anlatımı yeralıyor. Son planda ise Kurtiz, son aylardaki ak sakallı görüntüsüyle anlatımını sürdürüp belgeseli tamamlıyor.

ÖZMEN: İNSANLARIN ZOR YAŞAMINI ANLATTI

Zeytin Fotoğraf Amatörleri Derneği Başkan Yardımcısı, Diş Hekimi Tolga Özmen, "Kendisine, bizim muayenehanemize geldiğinde çalışmalarımızdan bahsettim. Bu fotoğrafları da gördükten sonra dernek çalışmamızda yer almak istediğini söyledi. Çalışma henüz tamamlanmadı ama kendisi kısa sürede eşiyle yazıyı kaleme aldı ve bizim için seslendirdi. Bu kadar büyük bir sanatçının bu kadar alçak gönüllü bir şekilde her zaman büyük sevgi beslediğini söylediği Kazdağları’na ve insanlarına, bir yerde hem son armağanı ve hem de son hatırası oldu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2013, 14:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER