Kürtçe’nin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs başlatılıyor

Kürt Araştırmaları Derneği, bir ilke imza atarak Kürtçenin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs başlatıyor

Kürtçe’nin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs başlatılıyor

Kürt Araştırmaları Derneği (Komeleya Lêkolînên Kurdî), Kürtçenin Hewramî, Kelhurî ve Soranî lehçelerinde kurs başlatıyor. ZOOM uygulaması üzerinden 7 Aralık’ta başlayacak olan dersler, 3 ay sürecek.

300 BAŞVURU

İlk defa dernek bünyesinde Hewramî ve Kelhurî kurs açtıklarını belirten Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, bugüne kadar hem Türkiye’de hem de bölge kentlerinde bu lehçelerde kursların olmadığını söyledi.

Bunun ilk olduğunu ifade eden Subaşı, Soranî ve Kelhurî için birer sınıf Hewramî için ise iki sınıf açacaklarını aktardı.

Kayıtları başlayan kurslara yoğun bir ilginin söz konusu olduğunu ifade eden Subaşı, şu ana kadar 300 kişinin başvurduğunu kaydetti.

Subaşı, “Kısa süre içinde yoğun bir başvuru oldu. Ancak başvuruları kapatmadık, hala kayıtlar devam ediyor. Başvurular daha da artarsa yeni sınıflar da açabiliriz. Kurslarımızı da dört eğitmenle başlattık” diye konuştu.

ASİMİLASYONA SET

Açtıkları kurslarla Kürtlerin birbiriyle daha fazla etkileşim içine girmesini ve birbirini tanımalarını hedeflediklerini dile getiren Subaşı, “Ayrıca bu diller üzerinde yoğun bir asimilasyon uygulaması var. Kurslarla bu tehlikeye karşı set çekmek istiyoruz. Bu amaçla özel bir ilgi ve alakayla kurs başlatma kararı aldık” dedi.

Kürtlerin özel bir uğraşla birbirinden izole edildiğini belirten Subaşı, “Bizler, birbirimizi yeterince tanımıyoruz. Birbirimizi daha iyi tanımak için böyle bir kurs başlattık. Aynı zaman bu diller için burada yeterince çalışmalar olmadı, olmuyor. Bu da belki bu çalışmaların önünün açılması için bir vesile olur” ifadelerini kullandı.

7 Aralıkta başlayacak kursun günleri ve saatleri ise şu şekilde olacak:

Soranî: Pazartesi saat 20.00 ile 22.00 arasında,

Kelhurî: Perşembe saat 20.00 ile 22.00 arasında

Hewramî: Salı ve Cuma günleri saat 20.00 ile 22.00 arasında verilecek.

Kursa kayıt yapmak isteyenler şu linkten başvuruda bulunabilir.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2020, 23:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER