Kürtçe şarkı çalan kahveye mühür: Devletin bütünlüğüne zarar veriyor

Kahveye sabaha karşı yapılan baskın sonrasında zabıtalarca mühür vuruldu

Kürtçe şarkı çalan kahveye mühür: Devletin bütünlüğüne zarar veriyor

Erzurum Karaçoban’da bir kahvede Kürtçe şarkı dinletildiği gerekçesiyle kahvenin mühürlendiği iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, faaliyetten men edilen kahve için gerekçe ise “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzenine ve genel güvenliğine zararlı film veya video gösterilmesi” olarak açıklandı.

Erzurum’un Karaçoban ilçesinde, daha önce HDP’nin seçim irtibat bürosu olarak da kullanılan bir kahvehane, “Kürtçe konuşulduğu” ve “Kürtçe şarkı çaldığı” gerekçesiyle özel harekat timleri, polis ve zabıta tarafından basıldı.

Kahveye sabaha karşı yapılan baskın sonrasında zabıtalarca mühür vuruldu.

Kahvehane sahibi Hindistan Beyazduman, daha önce de sık sık kahvehanesinin polislerce basıldığını öne sürdü.

Bunun nedeni olarak ise seçimlerde kahvesini HDP'ye seçim bürosu olarak vermek şeklinde açıklıyor.

Beyazduman, o günden sonra baskıların arttığını ve polislerce mekanının basıldığını savunarak, "sabah saatlerinde geldiler, zabıta, polis, özel harekat. Sadece helikopter yoktu. İlçede ne varsa gelmişlerdi. Kahvemde esrar ya da silah yoktu. Çaydanlık vardı, çay vardı başka ne olacak. Demlik ve çaydanlığa operasyon yaptılar yani" diyor.

Beyazduman, polisler tarafından kendisine her baskında neden Kürtçe şarkı dinletildiğinin ve neden Kürtçe konuşulduğunun sorulduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Bunda ne var ki? Kürtçe yasaklı bir değil, Kürtçe şarkı dinlemek de yasak değil. Her yerde de konuşulup dinleniyor. Böylece dilimizi her yerde yasaklamak istiyorlar. Kürtçe anadilimiz tabi konuşacağız bu en doğal ve yasal olan hakkımız ama bunu hazmedemiyorlar. Bu baskılara rağmen yine kahvemi açacağım eskisi gibi.”

Kaynak: Ahval

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 10:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bernis
Bernis - 2 yıl Önce

Yok boyle bir sey ayrimcilik degil mi bu? Hani kardestik..

Dilan
Dilan - 2 yıl Önce

Benim adım kürtçe beni
De götürsünler

Yunus
Yunus - 2 yıl Önce

Aittir lan pezevenk siz öle yapcaniz bizim elimiz armutmu toplucak kurt eski kurt değil senin gibi dusunen pezevenklere kapak olsun silaha güvenen korkaklar ulan varya siz konustugunuz kadar değilsiniz korkaga korkaklar eree vella

Ramazan BAKIR
Ramazan BAKIR - 2 yıl Önce

Îsteyen her insan herhangi bir dili konuşabilir. özellikle o dil senin anadilinse seninn o dili konuşup dinleme hakkın vardır. Herkes kürtçe konuşup bu şerefe sahip olabilir ama
"HERKES KÜRT DOĞUP, KÜRT ÖLEMEZ."

İsmail cavga ga
İsmail cavga ga - 2 yıl Önce

Aslında Kürtler in bütün evlerini aramak gerek muhakkak bir Kürtçe ezgi dinliyorlardır. Hatta dinlemeyi bırakınız söylüyor olabilirler. Bu durum çok vahim. Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne zarardan öte bölebilir. TRT kurdi derhal kapatılması gerekir. Kürtçe konuşmak Kürtçe düşünmek. Kürtçe bakışmak, Kürtçe gülmek.. Kürtçe ağlamak. Hepsinin ağzına, ayağına, gözüne, kulağına.. Damga vurulsun. Mümkünse boyunları vurulsun. Padişahımız efendimiz Erdoğan ın ve şürekasınon isteği yerine getirilsin. Olmadı.. Tiz.. Dar ağaçları kurulsun hepsinin boynu vurulsun. 1930 kara dönülse. Türkiye küçük millet meclisinden atılsın..

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Turkinin geldigi duruma bakin
Insanlar artik kendi ana dillerini konusamiyorlar sozde adelet diyorlar
Adaletinizde adiniz kadardir

Kamil
Kamil - 2 yıl Önce

Arapların kıçını yala sın lar anca ben Kürdüm kürt olarak doğdum kürt olarak öleceğim bu saatten sonra kimse beni kürtlüğümden vaz geçiremez

Ömer Polat
Ömer Polat - 2 yıl Önce

Çünkü valahi ķürt dusmanligi

SIRADAKİ HABER