Kürt güçlerinin esir aldığı militan, IŞİD’in Suriye’deki eğitim birimini anlattı

Times Avrupa’da eylem yapmak amacıyla militanların yetiştirildiği iddia edilen gizli birliğe ‘El Kharsa’ adının verildiğini yazdı

Kürt güçlerinin esir aldığı militan, IŞİD’in Suriye’deki eğitim birimini anlattı

Suriye’de esir düşürülen bir militanın IŞİD’in Suriye’de Avrupa’da 'terör eylemleri' için militan hazırlayan gizli bir eğitim biriminin bulunduğunu öne sürdüğü bildirildi.

Times gazetesi, Kürt güçler tarafından esir düşürülen bir IŞİD militanın iddialarına dayandırdığı haberinde, Avrupa’da eylem yapmak amacıyla militanların yetiştirildiği iddia edilen gizli birliğe ‘El Kharsa’ adının verildiğini yazdı.

Haberde, bu birliğe giren Avrupalıların sert bir eğitim sürecinden geçirildiğini ve ardından yurtlarına geri döndükleri ifade edildi.

'AVRUPA'DAN GELENLER, 7 AYLIK EĞİTİMDEN SONRA AVRUPA'YA GERİ DÖNÜYOR'

Habere göre esir düşürülen militan, şunları anlattı: “El Kharsa birliğindeki eğitim 7 ay sürüyor. Çok zor bir eğitim. Suriye sınırını geçen her Avrupalıya bu birime katılması öneriliyor. Antrenmanlara 20 kişi başlıyorsa bunların sadece 5’i eğitimi tamamlayabiliyor. Daha sonra terör eylemleri için Avrupa’ya geri dönüyorlar.”

Bu programın yanında birimde Avrupa’daki sempatizanlarla çalışan özel bir merkezin de bulunduğu belirtildi.

Sorgulanan esir, “Bazen yabancılar Suriye’ye gelip özel görevler için antrenman yapıyor. Sonra terör eylemleri gerçekleştiriyor. Diğer bazı kişilerse IŞİD’e katılmak isteyen, fakat bunu yapamayan Avrupa’daki uyuyan hücreler. Kendi ülkelerinde kalarak, temas kuruyorlar, zamanı geldiğinde patlama organize ediyorlar” diye konuştu.

Gazete, sorgulanan militanın IŞİD’te kaldığı 2,5 yıl boyunca Almanya, Fransa, Belçika ve İngiltere’den yaklaşık 50 kişinin birimdeki eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıklarını söylediğini ifade etti.

Esirin ifadelerine yer veren gazete, IŞİD’in Suriye’de uğradığı büyük kayıplara rağmen gizli birimin çalışmalarına devam ettiğini, Paris ve Brüksel’de meydana gelen saldırıların bu birim tarafından organize edildiğini, şimdi de El-Kharsa’nın Avrupa’da yeni saldırılar planladığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2017, 13:54
YORUM EKLE