Kürt erkeklerden İran'a 'yerel kadın kıyafetli' protesto

İran'da erkek mahkumlara, Kürt kadınların kırmızı renkli yerel kıyafetlerini giyerek sokaklarda dolaşma cezası verilmişti...

Kürt erkeklerden İran'a 'yerel kadın kıyafetli' protesto

İran'da Kürtler'in yoğun olduğu Merivan kentinde bir mahkemenin erkek mahkumlara, Kürt kadınların kırmızı renkli yerel kıyafetlerini giyerek sokaklarda dolaşma cezası vermesinin yankıları devam ediyor.

İran'ın Merivan kentinde bir mahkeme 1 ay arayla 3 ayrı suçluya, 'Kürt kadınların kırmızı renkteki ulusal kıyafetleriyle sokaklarda dolaşma' cezası verdi. Mahkemenin kararı özellikle Kürt feministlerin tepkisine yol açtı. Mahkeme kararıyla Kürt kadınların yerel kıyafetlerinin aşağılandığını savunan feministler önce Merivan'da gösteri yaptı.

Kırmızı renkli yerel kıyafetleriyle sokaklara dökülen kadınlar, bu tür cezalarla aslında Kürt halkının aşağılandığını belirterek protesto gösterisi düzenledi.

Cezaya bir tepki de erkeklerden geldi. Sosyal medyada organize olan ve dünyanın pek çok bölgesindeki Kürt erkek, Kürt kadınların geleneksel kıyafetlerini giyerek çektirdikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak İran mahkemesinin kararını protesto etti.

Kampanyaya, baskıların yoğun olduğu İran’ın yanı sıra Avrupa’da yaşayan Kürtlerden de yoğun destek geldi.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2013, 10:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER