Kürt Boksör İsmail Özen’in pasaportuna Hamburg Başkonsolosluğu'nda el konuldu

Şampiyonluk kazandığı eldivenleri Selahattin Demirtaş’a vermişti

Kürt Boksör İsmail Özen’in pasaportuna Hamburg Başkonsolosluğu'nda el konuldu

Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan Türkiye vatandaşı orta siklet kıtalararası şampiyonu Kürt boksör İsmail Özen’in pasaportuna, 6 Şubat tarihinde bürokratik bir işlem için gittiği Türkiye Cumhuriyeti Hamburg Başkonsolosluğu'nda el konuldu.

HDP ve Selahattin Demirtaş’ı destekleyen açıklamalar yapan İsmail Özen Almanya’daki bir müsabakada orta siklet kıtalararası şampiyonu olmuş ve karşılaşmanın gelirinin büyük kısmını Sur, Cizre ve Nusaybin’le dayanışma kampanyasına bağışlamış, şampiyonluğu kazandığı eldivenleri de HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a vermişti.

Avrupa-postasi.com’un haberine göre Dersim kökenli Kürt boksör İsmail Özen, konsoloslukta verilen sözlü bilgiye göre, Türkiye'de hakkında açılan bir dava nedeniyle Türkiye İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nın şikâyeti ya da talimatı üzerine pasaportuna el konulduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan İsmail Özen “Neyle suçlandığım söylenmediği gibi, bugüne kadar tarafıma ulaşmış herhangi bir bilgi, tebligat ve belge de yok. Ancak bugün avukatım aracılığıyla konunun basın davası olduğunu öğrenebildim. Pasaportuma el konulmasının nedeninin yazılı olarak tarafıma verilmesini istedim ancak oradaki görevliler bunu kabul etmediler. Sadece Türkiye’ye gitmem durumunda bir seyahat belgesi verebileceklerini söylediler” dedi.

 “Kamuoyunun bilmesi gereken bu olay sadece benim yaşadığım bir sorun değil” diyen Özen, açıklamasına şöyle devam etti: “Son yıllarda Avrupa ve Almanya’da benim gibi pek çok insanın pasaportuna konsolosluklarda el konulmuş. Türkiye’ye giden çok sayıda insan ya tutuklanmış ya da giriş yasağı konularak geri gönderilmiş. Bu uluslararası temel haklar ve hukuka aykırı. Pasaportuma el konulduğu için seyahat özgürlüğüm engellenmiş durumda. Ticari ve bürokratik hiçbir işlem yapamıyorum. Alman vatandaşlığımla ilgili işlemler de sürdüğü için pasaportsuzum”

“BARIŞI SAVUNUYORUM”

Bir sporcu ve insan hakları savunucusu olarak savaş ve şiddete karşı olduğunu dile getiren İsmail Özen, “Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barışı savunuyorum. Türkiye’de Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünü istiyorum. Erdoğan yönetiminin Avrupa ve Almanya’da taraftarlarını muhaliflere, Alevilere, Kürtlere karşı kışkırtmasını tehlikeli buluyorum ve bu yüzden bütün bu nedenlerle hedef yapılıyorum. Pasaportuma el konulmasının bunlardan bağımsız olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Pasaportuna el konulmasının kişisel sorununun ötesinde bir anlamı olduğunu dile getiren Özen, “Bu nedenle başta Federal Almanya hükümeti olmak üzere, Avrupa Konseyi’ni, medyayı, sporcuları, sanatçıları, sivil toplum örgütlerini, hukukçuları ve duyarlı olan herkesi adaletsizliğe, haksızlığa ve baskıya karşı durmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER