Kürdistan Bölgesel Yönetimi Türkiye'yi 'kınadı', PKK'ye de 'başka yerde savaşın' dedi

TSK'nın Kandil'de sivil bir yerleşim yeri olan Zergelê köyünü bombalaması ve sivil katliamının yaşanmasının ardından Federe Kürdistan'dan açıklama

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Türkiye'yi 'kınadı', PKK'ye de 'başka yerde savaşın' dedi

Türk savaş uçaklarının Kandil'de sivil bir yerleşim yeri olan Zergelê köyüne yönelik düzenlediği bombalı saldırı sonucu gerçekleşen katliama Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanlığı'ndan tepki geldi. Kürdistan Başkanlığı'nın internet sayfasında yer alan açıklamada, 'şehit yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa' dileğinde bulunuldu ve Türkiye'nin sivilleri hedef alan bombardımanı 'kınandı'. İlgili açıklamada ayrıca, hava saldırılarının bölgedeki hedefi olan PKK'ye de "Savaş alanını Kürdistan Bölgesi'nden uzaklaştırmalı," çağrısı yapıldı.

İlgili açıklama şöyle:

"Kürdistan Bölgesi’nin sivil halkının şehit olmasına neden olan bu bombardımanı kınıyoruz. Türkiye, sivilleri yönelik bombardımanı tekrarlamamalıdır. Sivillerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bu tür saldırılar hiçbir gerekçeyle açıklanamaz.

"Artık Kürdistan bölgesi halkının bu savaşa ve çatışmalara kurban olmaması gerek. PKK güçleri, savaş alanını Kürdistan Bölgesi’nden uzaklaştırmalı.

Savaşın devam etmesi sivillere daha fazla zarar verecektir;  taraflar yeniden barış sürecine dönmeli."

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 14:25
YORUM EKLE