Kulp’ta HDP'lilere saldırı: 2 yaralı

Saldırıyı yapanların köy korucuları olduğu iddia edildi

Kulp’ta HDP'lilere saldırı: 2 yaralı

Kulp Belediyesi eşbaşkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay’ın görevden alınması nedeniyle ilçedeki meclis üyelerine dayanışma ziyaretine giden Halkların Demokratik Partisi (HDP( yöneticileri saldırıya uğradı. Saldırıda iki kişi yaralandı.

Kulp’ta 7 kişinin öldüğü patlama gerekçe gösterilerek Kulp Belediye eşbaşkanları  Taş ve Ay’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı.

Ay ve Taş'ın yerlerine kayyum atanmasına nedeniyle ilçedeki belediye meclis üyelerine dayanışma ziyaretine giden yöneticileri saldırıya uğradı.

MA’nın haberine göre, ilçeye giden Ergani, Silvan ve Hazro belediye meclis üyeleri ile 3 ilçenin HDP yöneticileri, belediye önünde yaptıkları oturma eyleminden sonra dönüş yolunda silahlı 10 kişilik uzun namlulu silahlı bir grubun saldırısına uğradı.

Sopa ve copun kullanıldığı saldırıda 2 kişi yaralandı, araçların camları kırıldı.

SALDIRGANLARIN KORUCU OLDUĞU İDDİASI

Belediye önünde oturma eylemi yapan meclis üyeleri, dönüş yolunda bir pikap tarafından takip edildi. Kulp’un çıkışında, pikaptakiler tarafından önleri kesilen meclis üyeleri, aynı grubun saldırısına uğradı. Silahlı grup, HDP ve meclis üyelerinin konvoydaki ilk aracını durdurarak küfür ve hakaret eşliğinde saldırdı.

Saldırıyı yapanların köy korucuları olduğu iddia edildi.

Saldırı durdurulurken, HDP’liler askeri noktada durdurularak Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrolünden geçirildi. Askerler 2 aracın geçişine izin verirken bir araç ise askeri kontrol noktasına bekletilerek geçişine izin verilmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER