Kulp Davası görüldü: Yavuz Ertürk'ün tutuklanması talebi reddedildi

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, kamuoyunda Yavuz Ertürk-Kulp Davası olarak bilinen, 11 kişinin zorla kaybedilmesine ilişkinin yargılamasına devam edildi. Duruşma 31 Ekim’e ertelendi

Kulp Davası görüldü: Yavuz Ertürk'ün tutuklanması talebi reddedildi
Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 11 kişinin zorla kaybedilmesiyle ilgili, emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk’ün yargılandığı dava bugün Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat görüldü. Sadece 20 dakika süren duruşmada sanık Yavuz Ertürk'ün tutuklanması talebi yine reddedildi. Duruşma 31 Ekim'e ertelendi.

Sanık dönemin Bolu 2. Komando Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk, bugünkü duruşmada hazır bulundu. Sanık Ertürk 12 avukatı ve özel korumalarıyla davaya geldi.


20 dakika süren duruşmada sanık Yavuz Ertürk'ün tutuklanma talebinin ve Bolu Tugayı'nda görevli askeri personelin dinlenmesinin yargılamaya katkısı olmayacağından bu talebin reddine karar verildi.

Ayrıca Dönemin Kulp İlçe Jandarma Komutanı Ali Ergülmez'in tanık olarak dinlenmek üzere zorla getirilmesine karar verildi.

Duruşmada bugüne dek sağ görünen 11 maktülün ölüm kayıtlarının UYAP'a işlenmesine karar verildi.

Kararlarını açıklayan mahkeme heyeti davanın bir sonraki duruşmasını 31 Ekim 2016, saat 09:15'e erteledi.

ÖNCEKİ DURUŞMADA NELER OLMUŞTU?

1993’te 11 kişinin zorla kaybedilmesine ilişkin yürütülen ve kamuoyunda Yavuz Ertürk-Kulp Davası olarak bilinen davanın bir önceki duruşması 7 Mart'ta Ankara'da görülmüştü.

Duruşmaya, 11 kişinin öldürülmesi emrini vermekle suçlanan emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk ile mağdur aileler ve çok sayıda avukat katılmıştı.

Dönemin Güneydoğu Asayiş Komutanı Hasan Kundakçı da tanık sıfatıyla ifade verdi. Kundakçı, o tarihlerde bölge halkına yardım etmekten başka görevlerinin olmadığını savundu. Sanık Ertürk de Alacaköy çevresinde operasyon yürütmediklerini ifade etti.

İfade verenler arasında dönemin köy muhtarı Reşit Yakup da vardı. Yakup, operasyon tarihinde köyde insanların olduğunu, çatışmaların ardından da köylerinin boşaltıldığını söyledi.

Mahkeme heyeti, sanık Ertürk’ün tutuklanmasına yer olmadığını belirtirken, konuya ilişkin tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 20 Haziran’a ertelemişti.

NE OLMUŞTU?

8 Ekim-25 Ekim 1993 tarihleri arasında Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ve Muş kırsalında düzenlenen askeri operasyon kapsamında 9 Ekim’de alıkonulan 11 kişiden bir daha haber alınamadı. 11 kişinin zorla kaybedilmesinden sorumlu olarak Bolu 2. Komando Tugayı Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk “birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürmek, halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik, cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturmak” suçlarından yargılanıyor.

Kaybedilenlerin isimleri şöyle: Mehmet Salih Akdeniz, Celil Aydoğdu, Behçet Tutuş, Mehmet Şerif Avar, Hasan Avar, Bahri Şimşek, Mehmet Şah Atala, Turan Demir, Abdo Yamuk, Nusreddin Yerlikaya, Ümit Taş (16 yaşında).

5 Kasım 2004’te zorla kaybedilen 11 kişiye ait toplu mezar bulunmuştu.

Kulp Davası’nın geniş özeti için tıklayın...

Dava iddianamesi için tıklayın...

(Demokrat Haber)
 
Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 20:18
YORUM EKLE