Kritik Suriye toplantısı başlıyor

Lozan Antlaşmasının yapıldığı otelde, Türkiye'nin de içinde olduğu 6 ülke Suriye sorunu için toplanıyor

Kritik Suriye toplantısı başlıyor

İsviçre, bugün önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Türkiye, ABD, Rusya, Suudi Arabistan dışişleri bakanları bir araya gelip Suriye için yeni çözüm yollarını konuşacak. Toplantıya İran ve Katar da davet edildi. İran daveti kabul etti.

Türkiye'yi Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil edeceği görüşmelerde Suriye'de barışın sağlanabilmesi için siyasi çözümün yeniden başlatılmasının ön koşulları ele alınacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da toplantıda Suriye'de ateşkesin yeniden başlatılması konusunun tartışılmasını beklediklerini açıkladı.

Toplantıda ABD ve Rusya'nın ikili görüşme gerçekleştirmesi beklenmiyor. Toplantıya, İran ve Katar da davetli. Ancak katılıp katılmayacakları bilinmiyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Lozan’daki Suriye toplantısında İran’ı da görmek istediklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in İsviçre'nin Lozan kentinde yapılacak Suriye görüşmelerine katılacağını bildirdi.

Kasımi yaptığı yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Irak ve Suriye'nin de aralarında olduğu bölgesel ve bölge dışı ülkelerin temsilcilerinin hazır bulunacağı Lozan'daki Suriye görüşmelerine katılacak." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: NTV 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2016, 11:19
YORUM EKLE