Koronavirüse bağlı hastaneye yatış riskini 6 kat artıran hastalıklar açıklandı

v, Covid-19 hastalarında kalp damar hastalığının, hastanede yatış riskini 6 kat, ölüm riskini ise 12 kat artırdığını ifade etti

Koronavirüse bağlı hastaneye yatış riskini 6 kat artıran hastalıklar açıklandı

Rusya Sağlık Bakanlığı Uzmanı Kardiyolog Sergey Boytsov, yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarında kalp damar hastalığının hastanede yatış riskini 6 kat artırdığını söyledi.

Rusya Sağlık Bakanlığı Ulusal Kardiyoloji Tıbbi Araştırma Merkezi Genel Direktörü Sergey Boytsov, Covid-19 hastalarında kalp damar hastalığının, hastanede yatış riskini 6 kat, ölüm riskini ise 12 kat artırdığını ifade etti.

Rusya Bilimler Akademisi Bilim Konseyi'nin 'Covid-19 - Tedavi ve Rehabilitasyon' konulu tıoplantısında konuşan Boytsov, "Kardiyovasküler patolojiler Kovid-19'a yakalanma riskini belirgin bir şekilde artırmaz, ancak hastalığın daha şiddetli seyrine neden olur. Enfekte olma durumunda hastaneye yatma riskini yaklaşık 6 kat, ölüm riskini ise 12 kat artırır" ifadelerini kullandı.

Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan her üç hastada bu patolojilerin görüldüğünü belirten Boytsov, Covid-19'da kardiyovasküler sistemin en yaygın komplikasyonlarının tromboz olduğunu da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 14:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER