KONDA'dan seçim anketi özrü

Şirket, kamuoyunu yanıltmakla eleştirilmişti

KONDA'dan seçim anketi özrü

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA cumhurbaşkanı seçimi öncesinde yayınladığı anket ile 'algı operasyonu' yapmakla suçlanmıştı. KONDA bir açıklama yaparak kamuoyundan özür diledi.

KONDA, ilk turu 10 Ağustos Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tahminlerini 7 Ağustos’ta açıkladı.

KONDA oy oyanlarını Tayyip Erdoğan için yüzde 57, Ekmeleddin İhsanoğlu için yüzde 34, Selahattin Demirtaş için de yüzde 9 olarak açıkladı.

10 Ağustos Pazar günü yapılan seçimde Tayyip Erdoğan, yüzde 51,79, Ekmleddin İhsanoğlu, yüzde 38,44, Selahattin Demirtaş yüzde 9,76 oranında oy aldı.

KONDA’nın tahminiyle, seçim sonuçları arasındaki fark eleştirilere hedef oldu. Sosyal medyada birçok Twitter kullanıcısı, KONDA’yı “kamuoyunu yanıltmakla” eleştirdi.

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) anket şirletlerinin Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ‘algı operasyonu’ yaptığı iddiasına yönelik inceleme başlattı.

KONDA, bugün bir özür yazısı yayınlayarak, bir açıklama yaptı. KONDA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem’in imzasıyla yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“7 Ağustos tarihli Cumhurbaşkanlığı seçiminin olası sonuçlarına dair açıklamamızdaki oy dağılımı ile gerçekleşen arasında kabul edilebilir hata payı ötesindeki yanılgımız nedeniyle kamuoyundan özür dileriz.” 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 00:55
YORUM EKLE