Komünist başkan Ovacık'ta hasada başladı

Ovacık’ta, 650 dönüm alana kolektif çalışma ile ekilen nohutların hasadı yapılıyor

Komünist başkan Ovacık'ta hasada başladı

Türkiye’nin tek ‘Komünist Partili’ belediyesi konumundaki Dersim’in Ovacık ilçe belediyesi, yoksullara dağıtmak ve öğrencilere burs sağlamak için Hazine arazisine ekilen nohutların hasadına başladı.

Her gün yaklaşık 50 kişinin gönüllü olarak tarlaya gelip nohut topladığını belirten Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, “Halk için kolektif bir yaşamı artık günlük hayatın bir parçası yaptık” dedi.

Nohutta beklentilerin üzerinde verim aldıklarına dikkat çeken Maçoğlu, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen gönüllülerin türkü ve marşlar eşliğinde çalıştığı söyledi.

Ovacık’ta kolektif bir yaşamın olabileceğini Türkiye’ye ispat ettiklerini belirten Maçoğlu şöyle devam etti: “Elde edilecek ürünün gerçek manada hak sahibine ulaşacağı bilincini taşıyor buradaki herkes. Halk için kolektif bir yaşamı artık günlük hayatın bir parçası yaptık. Düşünün ki; Avrupa’nın birçok kentinden ya da Türkiye’nin diğer kentlerinden tatil için Dersim’e gelenler katkı olsun diye tatil yapmadan yedi gündür burada çalışıyor.”

Elde edilecek gelirin bir kısmının yoksullara dağıtılacağını, bir kısmının da öğrencilere burs olarak verileceğin kaydeden Maçoğlu şunları söyledi: “Komünizmin ana hedefi halk ile birlikte üretmek ve kollektif bir yaşamı hayata geçirmek. Gördüğünüz gibi Ovacık’ta artık üretim en üst seviyede ve kolektif bir yaşam bilinci giderek artıyor. Gelecek yıl bu konuda daha geniş kapsamlı ekim yaparak daha fazla ürün üreteceğiz. Hem yoksul vatandaşımıza sahip çıkacağız, hem de öğrencilerimizin okumasında katkı sağlayacağız.”

Ürünlerin tamamının organik olduğunu vurgulayan Maçoğlu, beklentinin üzerinde bir taleple karşılaştıklarını ifade etti.

Ovacık’ta Hazine’ye ait yaklaşık 650 dönümlük araziye yaklaşık dört ay önce nohut, kuru fasulye ve patates ekimi yapılmış, ilçenin ‘komünist’ belediye başkanı Maçoğlu, bu yöntemle halkla birlikte tarım devrimi gerçekleştirdiklerini söylemişti.

Tamamen organik olarak yetiştirilecek nohut, kuru fasulye ve patateste bu yıl elde edilecek ürünlerle, tohum bankası kuracaklarını anlatan Maçoğlu, önümüzdeki yıl halka ücretsiz organik tohumu dağıtarak üretimin geniş alanlara yayılmasını sağlayacaklarını da belirtmişti. (Diken)

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2015, 22:28

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

isteyince oluyo ama motivasyon bi kere bozulmasin hele de kayirma ückagit basladi mi ovacikta komünizm cöker.

dersim  tunceli
dersim tunceli - 5 yıl Önce

nohutlarla ilçeyi kurtaracaksın galiba bırakın popilist yaklaşımları maaşına bağışla göreyim seni a b fonlarından proje getir

bahozmuhammedevin
bahozmuhammedevin - 5 yıl Önce

isteyen istediği gibi yaşamak zorunda kim engel olursa Allah ona bin bela nusubet eder unutma zenginin AKPSİ VARSA MAZLUMUN ALLAHIM VAR ?

SIRADAKİ HABER