Komünist Başkan: Birleşik bir cephe hemen kurulmalı

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan çağrı

Komünist Başkan: Birleşik bir cephe hemen kurulmalı

Komünist Başkan” olarak bilinen Dersim Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumuhriyet gazetesi yazar ve yöneticileri ile HDP Eş Genel Başkanları ve vekillerinin tutuklanmasına ilişkin olarak "Bu yaşananlar kendisi gibi düşünmeyenleri tasfiye etmeye çalışan, kendi doğrultusunda yazmayanları tasfiye etmeye çalışan daha çok politik manevralar aslında. Birçok gazetenin kapanması muhalif tavırlarından dolayı" dedi. Maçoğlu, ayrıca birleşik bir cephenin acilen kurulması gerektiğini savundu.
 
İlerihaber'den Tuğba Özer'e konuşan Maçoğlu şunları söyledi:
 
"BİRÇOK GAZETENİN KAPANMASI MUHALİF TAVIRLARINDAN DOLAYI"
 
"Bu yaşananlar kendisi gibi düşünmeyenleri tasfiye etmeye çalışan, kendi doğrultusunda yazmayanları tasfiye etmeye çalışan daha çok politik manevralar aslında. Birçok gazetenin kapanması muhalif tavırlarından dolayı. Cumhuriyet, TV 10, Hayatın Sesi bunlardan bazıları.
 
HDP'nin eş başkanlarının, belediye başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasının temel nedeni de çok dilliliği ve farklılıkları reddeden bir siyasetin Türkiye'de hüküm sürmesidir. Biz bunları doğru bulmuyoruz. Halkın iradesini, halkın haber alma hakkını engellemenin özgürlüklere vurulan bir ket olduğunu düşünüyorum."
 
"HALK SAVAŞ İSTEMEDİĞİNİ YÜKSEK SESLE BAĞIRIYOR"
 
"Biz Savaşı istemeyen, yaşama hakkını savunan ve kutsal olduğunu düşünen, isterse bizim gibi düşünsün, isterse bize düşman gibi baksın yine de yaşama hakkını savunmaya devam eden bir görüşe sahibiz."
 
"Bir başka siyaset adına konuşabilme ihtimalim yok ama şunu söyleyebilirim; Kürt coğrafyasında yaşayan halkların Türkiye'de kendisini ötekileştiren siyasete sırt çevirmesi söz konusu. Artık güvensizlik durumu toplumda artıyor. Bu biraz da siyasi sistemle ilgili. Onu savaşa iten mesele de siyasetle alakalı. Siyasetin savaşı zorladığını düşünüyorum."
 
Oradaki halktan kiminle konuşursam savaş istemediğini yüksek sesle bağırıyor, düşünüyor.”
 
'BİRLEŞİK BİR CEPHE UZATMADAN HEMEN KURULMALI'
 
“Ovacık'ta, Pülümür'de yollar kesiliyor. Bu orada yaşayan insanları kaygılandırıyor, zaten yapmak istedikleri o, bu işten soğutmak... Biz bunu boşa çıkaracak çalışmalarla bir şeyler yapmak için Türkiye'nin çok yerinde paneller yaparak bu çabanın altını boşaltmaya çalışıyoruz. Böyle olmaması için de çaba harcıyoruz."
 
"Birleşik bir cephe uzatmadan hemen kurulmalı. Türkiye'de sadece solcular, sosyalistler değil vicdanlılar, insanlık adına kaygı duyanlar, Türkler, Kürtler, Çerkesler insanlık adına bir araya gelip yüksek sesle konuşmalı. Hemen barış ama onurlu bir barış. Halkların da barıştığı onurlu bir barış..."
 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 14:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER