Kocaeli'den 10 kişi IŞİD'e nasıl katıldı?

IŞİD Türkiye'den nasıl sempatizan buluyor?

 Kocaeli'den 10 kişi IŞİD'e nasıl katıldı?

Kocaeli'ne bağlı Dilovası ilçesinde, 10 kişi not bırakarak Irak-Şam İslam Devleti saflarında savaşmak üzere Suriye'ye gittiklerini ilan ettiler.

Sol portal'da yer alan habere göre Kocaeli'ne bağlı Dilovası ilçesinde 10 kişi, arkalarında not bırakarak Irak-Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) katıldı.

İddialara göre olay dün öğle saatlerinde meydana geldi. Kerem A. ve Barış A.'nın başını çektiği cihatçı grubun akrabaları, akşam eve geldiklerinde bir not buldular.

Notta, "Biz Suriye'ye gidiyoruz. Türkiye İslam Devleti olana kadar dönmeyeceğiz" yazıyordu. Kerem A. ve Barış A.'nın ailelerinden toplam 8 kişi ile Ahmet ve Ergün isimli kişilerin 34 RTZ 76 plakalı bir Hyundai marka kamyonete binerken görüldüğü bildirildi.

Bunun üzerine,  aileler polise giderek ihbarda bulundu. Polisten gelen bilgilere göre, Kerem A. ile birlikte bir kişi Suriye'ye geçemeden yakalandı. Ancak bir cihatçı, gece geç saatlerde Dilovası'ndaki ailesini arayarak Suriye sınırını geçtiklerini söyledi.

Vatandaşlar  Dilovası'nda örgütlenen cihatçıların isimlerinin ve adreslerinin tek tek bilindiğini, en az iki senedir propaganda ve örgütlenme faaliyeti yürüttüklerini söyledi.

Olayın duyulmasının ardından cihatçılara ev veren evsahipleri ile görüşüldü. Ancak ev sahipleri konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. 

İlçedeki cihatçı örgütlenme hakkında bilgi veren bir yurttaş, Ramazan bayramı sırasında, cihatçıların Dilovası'ndaki cemaat ve tarikat mensuplarına giderek kendilerine biat etmelerini talep ettiklerini, bunun üzerine ilçedeki cemaat ve tarikat ileri gelenlerinin konuyu Kaymakamlık'a taşıdığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 20:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
NİZAMETTİN AKTAŞ
NİZAMETTİN AKTAŞ - 4 yıl Önce

..emperyal güçler tarafından üretilmiş uluslar arası lejyonerler türkiye'de kırmızı halı ile uğurlanıyor. mit,polis tek kelam etmiyor. hele hele.ikdidar medyası insanlıktan nasiplenmemiş,gibi duduyor. kelle kesen katiller,çocuğa tecavuz eden caniler kürtlere saldırsın diye besliyor,göz yumuyor. amed'te dağa giden çocuklar için timsah gözyaşı döken bu satıldıkları merkezli bilmeyenler,yanı başlarında yaşanan vahşete gözlerini kapatarak yaşıyorlar. selafi katiller bir gün bunların çocuklarına yöneldiklerinde küfür ettikleri gerilla onların çocuklarını kurtarken satılmışların evlatları demiyeçek,çünkü onlar insani değerleri taşıyanlardan oluşuyor.

serdar
serdar - 4 yıl Önce

sapıklar yağma ve tecavüz amaçlı gidiyorlar
...