Kobani, Kerkük ve Musul'da IŞİD'e darde

100'ün üzerinde IŞİD militanının öldürüldüğü bildirildi

Kobani, Kerkük ve Musul'da IŞİD'e darde

Irak'ın Kerkük kenti Mekteb Halid Beldesi dışında bulunan IŞİD militanlarının ilerlemeye başladığı bilgisi üzerine bölgedeki peşmerge güçleri bir operasyon düzenledi.

Bölgedeki peşmerge komutanları, operasyon sonucu 23 IŞİD'linin öldürüldüğünü, 67'sinin ise yaralandığını ve örgütün ilerleyişinin durdurulduğunu bildirdi.

Bu arada dün saat 16.00 sıralarında Musul'un Giwer bölgesinde bulunan peşmerge birlikleri çöl olan bögede bir operasyon düzenledi. Peşmerge birliklerinin düzenlediği operasyonda, bölgeye sızmak isteyen bir grup IŞİD mensubu ile çatışma yaşandı.

Kısa sürdüğü belirtilen çatışmada 1 IŞİD'li peşmerge tarafından öldürüldü. Güvenlik kaynakları yaptıkları araştırmada ölü ele geçirilen IŞİD üyesinin Almanya vatandaşı olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Militanın kimliği ile ilgili açıklama yapmayan güvenlik kaynakları, araştırmaların sürdüğünü belirtti.

Irak'ın Enbar ve Musul'un Zummar bölgelerinde de koalisyon güçlerinin hava operasyonu ve Irak ordusu ile peşmerge güçlerinin karadan saldırısı sonucu 61 IŞİD mensubunun öldürüldüğü belirtildi. Irak savaş uçaklarının Enbar bölgesinde IŞİD'e ait bir konvoya düzenlediği hava saldırısında da 20 araç, 2 tank ve yakıt taşıyan 2 tankerin imha edildiği kaydedildi.

Bu arada bölgedeki yerel güvenlik güçlerine göre Musul sınırında bulunan Sincar (Şengal) Dağı'ndaki peşmerge birlikleri ve Şengal Savunma Gücü bugün sabah saatlerinde bölgede bulunan IŞİD konvoyuna saldırı düzenledi.

Saldırıda 15 IŞİD militanı öldürülürken, bazı ağır silahlar da Kürt güçlerinin eline geçti. Kürt güçlerinin saldırıdan sonra IŞİD militanlarına ait bazı araçları da yaktıkları ifade edildi. 

Kobani'de ise YPG güçlerinin IŞİD'e karşı direnişi devam ediyor. ANF'de yer alan habere göre Kobani'nin güneydoğusunda saldırıya geçen IŞİD militanlarına YPG ağır kayıplar verdirdi. Çatışmada 12 IŞİD militanının öldürüldüğü ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 23:23
YORUM EKLE