'Kobani, IŞİD için prestij sorunu oldu'

PYD Eşbaşkanı Abdullah değerlendirdi....

'Kobani, IŞİD için prestij sorunu oldu'

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kobani’deki direnişin aynı zamanda evrensel değerler için verilen bir savaş olduğunu ve Kobani’nin IŞİD için prestij sorunu olduğunu söyledi.

IŞİD'in 39 gündür saldırısı altındaki Kobani’deki direnişi Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Asya Abdullah, Almanya’da yayın yapan Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine değerlendirdi.

Abdullah, Peşmergenin desteğine müteşekkir olacaklarını söylerken, Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) ile silah ve insan yardım malzemelerinin geçişi için de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde koridor açılması taleplerini yineledi.

PYD Eşbaşkanı Abdullah, Koalisyon güçlerinin hava saldırıları ile ilgili olarak ise şöyle dedi: “Hava saldırıları her halükarda önemli bir destek. Ancak sadece bununla bu mücadele kazanılamaz. Hava saldırıları ve IŞİD’e karşı karadaki mücadele birbirlerini tamamlıyorlar ve ancak beraber yapıldıkları zaman başarıya götürebilirler.”

Asya Abdullah, tank ve ağır silahlarla saldıran IŞİD’e karşı daha iyi silahlara ihtiyaçları olduklarını ve Koalisyon’un bu desteği daha da genişletmesi gerektiğini söyledi.

Asya Abdullah, “Peşmergelerin desteğine müteşekkir oluruz. Ama bizler Peşmergelerin yanı sıra YPG-YPJ savaşçılarının, silahların ve insanı yardımların Kobani’ye ulaşmasını sağlayacak bir koridor da talep ediyoruz. Böylesi bir koridor acilen gereklidir ve BM tarafından da kontrol edilmelidir.”

“Kobani’de bir başarı, IŞİD’in taraftarları arasındaki imajını güçlendirecek" dyen abdullah şunları söyledi:

"Böyle bir durumda, kenti ‘uluslararası desteğe rağmen’ ele geçirdiklerini propagandasını yapabilecekler. Kobani’yi kaybederlerse, ki bizler bundan eminiz, varabilecekleri en üst noktaya varmış olacaklar. ‘Yenilmez İslam Devleti’ miti de böylece parçalanmış olacak. IŞİD’e karşı savaş sadece Kürtlerin direnişi demek değildir. Tam tersine bu evrensel değerleri savunmayı amaçlayan uluslararası bir mücadeledir.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2014, 13:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER