Kobani Davası duruşmasına HDP Meclis Grubu ile katılacak

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağı Kobani davası Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek

Kobani Davası duruşmasına HDP Meclis Grubu ile katılacak

26 Nisan’da Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek Kobani Davası duruşmasına Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile birlikte HDP Meclis Grubu tam kadro katılacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 ismin yargılanacağı Kobani Davası’nın ilk duruşması 26 Nisan’da başlayacak.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağı dava duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek.

KAÇ GÜN SÜRECEĞİ BELİRSİZ

22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanan ikinci heyet, sadece bu dava ve bağlantılı olarak gelebilecek dosyalara bakacak. Her gün 10.00-16.00 saatleri arasında görülecek duruşmaların kaç gün süreceği ise henüz belirsiz.

Mahkeme heyeti, 2 Nisan’da yapılan “tutukluluk incelemesi” sırasında dava yargılamasının 45 gün süreceğine dair sinyal verse de avukatların heyetle bu konudaki görüşmeleri sürüyor.

Avukatların itirazları doğrultusunda iki hafta sürecek yargılamaya iki hafta ara verilmesi bekleniyor.

SİNCAN DIŞINDAKİLER SEGBİS İLE BAĞLANACAK

Sincan Cezaevinde tutulan siyasetçi Ayla Akat ve diğer siyasetçilerin cezaevi kampüsünde görülecek duruşma salonuna getirilmesi planlanırken, pamdemi dolayısıyla diğer siyasetçilerin ise bulundukları cezaevlerinden duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanacak.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise duruşma salonuna getirilmesi talebinde bulundu.

Tutuksuz yargılanan isimlerin ise duruşma salonunda hazır bulunması bekleniyor.

6-8 Ekim Kobani protestolarında yakınlarını kaybedenler de duruşma salonuna alınmayacak. Katılmak isteyenlerin başka bir salondan SEGBİS yoluyla duruşmaya bağlanmaları planlanıyor. Dava dosyasında yer alan 2 bin 600’e yakın müşteki de yine SEGBİS ile duruşmaya bağlanacak.

İLK DURUŞMAYA HDP MECLİS GRUBU KATILACAK

Davanın ilk duruşmasına Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yanı sıra HDP Meclis Grubu katılacak.

HDP ayrıca 500’e yakın STK, siyasi parti, meslek örgütü, sendikalar ve insan hakları kurumlarına davaya sahip çıkma ve dayanışma çağrısında bulundu.

Çok sayıda kişinin duruşmaya katılma yönünde talebinin olduğu öğrenilirken, pandemi koşulları gözetilerek sadece Ankara ve çevre illerden gelişlerin sağlanması planlanıyor.

HDP ayrıca duruşmayı izlemek için şehir dışında gelen ailelerin konaklanmasıyla da ilgilenecek.

GAZETECİLERE İLİŞKİN KISITLAMA YOK

Tutuklu siyasetçileri savunacak 50’ye yakın avukatın yanı sıra duruşmaya 100’den fazla avukat katılacak. Duruşmaların görüleceği ilk bir hafta boyunca milletvekillerinin katılımıyla basın açıklamalarının düzenlenecek. Duruşmayı izlemek isteyen gazetecilere ilişkin bir kısıtlama kararı ise henüz söz konusu değil.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu’nda grubu bulunan birçok siyasi parti temsilcisi ile insan hakları ve hukuk örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 15 yabancı heyetin de duruşmaya gelmesi bekleniyor.

Haber: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 13:18

YORUM EKLE
YORUMLAR
zalimin zulmü.......
zalimin zulmü....... - 5 ay Önce

Nazi Almanyası II

SIRADAKİ HABER