Kıyat: Faili meçhuller devlet politikası

Emekli Koramiral Atilla Kıyat tanık olarak katıldığı davada gerçeklere değindi…

Kıyat: Faili meçhuller devlet politikası

Şırnak'ta 1993-95 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetler nedeniyle aralarında Kayseri eski İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz ile Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak'ın da bulunduğu sanıkların yargılanmasına devam edildi.

BİRBİRİNDEN NEFRET EDEN BİR NESİL DOĞDU

Bugün görülen duruşmada ifade veren Emekli Koramiral Atilla Kıyat, "Bu sanıklar beraat etse bile böyle bir devlet politikası yoktur demeyeceğim. Burada binlerce öldürülme olayından bahsediyorum. 1990-2000 yılları arasında yaşananlar devlet politikası değilse açıklasınlar, eğer devlet politikasıysa nasıl rahat bir şekilde uyuyorlar. Yaşananlar, birbirinden nefret eden bir neslin doğmasına neden oldu" dedi.

Şırnak'ta 1993-95 yılları arasında 52 kişinin ölümünden sorumlu oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan Kayseri eski Il Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı korucubaşı Kamil Atak, korucular Tamer Atak, Kökel Atak, itirafçılar Abdülhakim Güven, Hıdır Altuğ ve Adem Yakın'ın yargılanmasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Bugün 25. celsesi görülen duruşmaya tutuklu sanıkların yanısıra, faili meçhul cinayetlere ilişkin daha önce açıklamalarda bulunan Emekli Koramiral Atilla Kıyat ve dönemin Cizre Kaymakamı Osman Bulgurlu tanık olarak dinlendi.

Duruşmada ifade veren Kıyat, bir televizyon programında faili meçhul cinayetlere ilişkin yaptığı değerlendirme nedeniyle tanık olarak çağrıldığını belirterek, faili meçhul cinayetler konusunda bir suç işlenmişse bunun Teğmen, Üsteğmen veya Yüzbaşı rütbeli askerin kendi başına yapamayacağını düşündüğünü ve bunun da kendi şahsi görüşü olduğunu söyledi.

BUNUN ARKASINDA BİR DEVLET POLİTİKASI VARDIR

Emekli Koramiral Kıyat, yargılanan sanıkların suçlu bulunması halinde cinayetleri kendi başlarına işleyeceklerine inanmadığını belirterek şunları söyledi: "Eğer böyle bir şey varsa bunun arkasında bir devlet politikası vardır. 11 yıllık televizyon yorumcusuyum. Okuyup izlediklerimle eğer bir ülkede binlerce faili meçhul varsa arkasında devlet politikası olmadan olmaz. Bu benim şahsi görüşümdür. Böyle bir fiil işlenmişse terörle mücadele kapsamında Güneydoğu'da görev yapan arkadaşlarımın bu emri uygulamaya mecbur kalabileceklerini düşünüyorum. Bu sanıklar beraat etse bile böyle bir devlet politikası yoktur demeyeceğim. Burada binlerce öldürülme olayından bahsediyorum. 1990-2000 yılları arasında yaşananlar devlet politikası değilse açıklasınlar, eğer devlet politikasıysa nasıl rahat bir şekilde uyuyorlar. Yaşananlar, birbirinden nefret eden bir neslin doğmasına neden oldu. Bu benim şahsi görüşüm."

HER HANGİ BİRİNİN İŞİ DEĞİL BUNLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde herhangi bir Yüzbaşı veya Teğmen'in "Bu terörü ben kuruturum. Sorunu çözerim" diye düşünüp bir birim kurabileceğini düşünmediğini belirten Kıyat, "Devlet içinde yanlış politika yapan olursa tabi ki devlet onu bu mahkemede yargılayacaktır" diye konuştu.

Kıyat, Jitem'i Jandarma Istihbarat Teşkilatı'nın kısaltılmışı olarak bildiğini ve eğer bu oluşumun bir Jandarma teşkilatı ise bunu bir Binbaşı'nın kuramayacağını sözlerine ekledi.

Kıyat'tan sonra dönemin Cizre Kaymakamı olan Antalya Vali Yardımcısı Osman Bulgurlu tanık olarak ifade verdi. Bulgurlu, Cemal Temizöz ve Kamil Atak'ı tanıdığını, ancak Cizre'de işlenen cinayetlere ilişkin bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Duruşmada daha sonra 1991-93 yılları arasından Cizre'de Bölük Komutanlığı yapan Binbaşı Erhan Patır ile dönemin Cizre Merkez Karakol Komutanı emekli astsubay Mehmet Aksoy tanık olarak dinlendi. 1994 yılında Cizre'de görev yaptığını anlatan Aksoy, Cemal Temizöz ile 1 yıl birlikte çalıştığını söyledi. Aksoy, 30 Nisan 2009'da savcıya verdiği, Cizre'de rütbelilerden oluşan bir sorgu ekibinin olduğunu, bunların Temizöz'e karşı sorumlu olduğunu ve beyaz toros arabayla ilgili ifadeleri reddetti.

Aksoy, "Bunları bana savcı anlattı. Benim de acelem vardı, onun için ifade tutanağını okumadan imzaladım." dedi. Avukatların üst üste sorduğu sorular üzerine, Tuna, Selim Hoca ve Yavuz gibi kod adlarının kullanıldığını kabul eden Aksoy, ancak hangi kodu kimin kullandığını bilmediğini ileri sürdü.

Duruşma dönemin Şırnak Valisi olan, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın ve diğer tanıkların ifadelerinin alınması için ileri bir tarihe ertelendi.

ANF

YORUM EKLE
YORUMLAR
HALİL KURT
HALİL KURT - 10 yıl Önce

BU VATAN İÇİN KURŞUN ATANDA KURŞUN YİYENDE KAHRANAMDIR DİYENLERİ SORGULAYIN HER ŞEY ORADA GİZLİ ASKERİN KİMİNB EMRİNDE OLDUĞUNU BİLMEYENMİ VAR ŞİMDİ İKTİDAR MECLİS BİR DEVLETE SAVAŞ İLAN EDERSE Kİ ALLAH MUHAFAZA ÖRNEK OLSUN DİYE SÖYLÜYORUM-- KOMUTAN KİM CUM BAŞKANI DEĞİLMİ SORUMLULUK KİMDE İKTİDARDA DEĞİLMİ EEEE O ZAMAN BU ASKERİ YIPRATMANIN ANLAMI NEDİR O ZAMANIN SİYASİLERİNİ SORGULAYIN HER ŞEY AÇIĞA ÇIKAR CEMİ,L ÇİÇEK KİM O ZAMANIN AKTÖRLERİNDEN BİRİ DEĞİLMİ UTANSIN BUNLAR YAV BU SORUN ASKERLERİ SORGULAMAKLAR OLMAZ ZAMANIN SİYASİ İKTİDARINI SORGULAYIN İSİMMİ ALIN SİZE İSİM ÖZALIN KADROSU VE ÇİLLERİN KADROSU BUYRUN ALIN İHBARI ASKERİ YIPRATMAYIN ASKER EMİR KULUDUR DEVLETİN VE O ZAMAN DEVLETİ KİM YÖNETİYORSA SAVCILARA SESLENİYORUM İMDAAAAT
SIRADAKİ HABER