Kışlada şüpheli bir ölüm daha

"Kaza" ve "intihar" için herkes askerliği seçiyor...

Kışlada şüpheli bir ölüm daha

Malatya'da askerlik yaptığı kışlada ölen 21 yaşındaki Hasan Karataş'ın cenazesi, memleketi Adana'da toprağa verildi.

Dün, 2’nci Ordu Komutanlığı İnönü Kışlası’nda meydana gelen olayda, 6 aylık asker olan er Hasan Karataş, iddiaya göre tüfeğini boğazına dayayarak yaşamına son verdi. Malatya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Karataş kurtarılamadı. Karataş’ın cenazesi, dün Malatya’da yapılan incelemenin ardından memleketi Adana’ya gönderildi. Yakınları tarafından teslim alınan Karataş’ın cenazesi, Buruk Mezarlığı’nda gözyaşları içinde toprağa verildi.

Askere gitmeden önce kaportacılık yapan Hasan Karataş’ın babası İsa Karataş, oğlunun askerliğini yaptığı kışlada gördüğü baskı sonucu bunalıma girerek intihar ettiğini iddia etti. Oğlunun ölmeden kısa süre önce kendileri ile görüştüğünü belirten Karataş, "Bize bir astsubayın devamlı kendisi ile uğraştığını söylüyordu. Bu yüzden bunalıma girmişti. Eğer bir suçlu varsa gerekirse şikayetçi olacağız" dedi.

RADİKAL

YORUM EKLE
YORUMLAR
engin isanç
engin isanç - 7 yıl Önce

25 gündür gata daydım piskoloji kliniğndeki askerlerin durumu içler acısıydı kimi ailelerinin desteği ile gelmiş kimi kendi başına gelmiş sonuçta ruhsal durumları bozulmuş yüzlerce insan gelip gitmekteydi birde tedavi için gelen askerlerin üzerine korkunç bir bürokrasi uygulamaları akıl alıcak gibideğil a.1 koğuşu denilen bölüme hastalığı ilerlemiş hastalar ile hastalık şüphesi olan hastaları aynı bölüme koyup kapıyıda kitleyince normal olan biri bilebirkaç gün içinde şizofrenik biri olup çıkmaktadır 10 kişilik koğuşada 20 kişi koyduklarında iş dahada vahim hale gelmektedir depresif bozukluğu olan hastaları birkaaç gün orada durduktan sonra birliklerine sevkeden bir anlayış hüküm sürmekte ve bu piskolojik hasta çocuklar daha sonra birliklerinde buhran geçirip hayatlarına son vermektedir aynıdurum bizim başımızda olduğundan böyle bir durumda çaresiz kalmaktayız yapabildiğimiz çocuğumuza askerde telefon bağlantısı ile bir pisikiyatris doktoru tarafından destek verebilmek