Kışanak'a grev davası: 15 yıla kadar hapsi isteniyor

Savcılık iddianamesi, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi

Kışanak'a grev davası: 15 yıla kadar hapsi isteniyor

Belediyelerde gerçekleştirilen grevler nedeniyle Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile birlikte 10 belediye yöneticisi hakkında “örgüt üyeliği”  iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Sur’da yaşanan çatışmalar döneminde gerçekleştirilen iş bırakma eylemlerinde, ‘belediye otobüslerinin çalışmaması ve temizlik hizmetlerinin aksatılması’ gerekçesiyle yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Kayapınar Belediye Başkanı M. Ali Aydın, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç, Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Bolkan, Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdulhalik Ağabeyoğlu, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ ile birim amirleri Remzi Dede, Ramazan Gökmen ve Fahri İsmailoğlu hakkında müfettiş raporları doğrultusunda yürütülen soruşturma tamamlandı.

İki yıl önce başlatılan soruşturma yerel seçimlere doğru davaya dönüştürüldü. Savcılık iddianamesi, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Jinnews’de yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin soruşturmalarında ilçe emniyet müdürleri, belediye yöneticileri aleyhine ifade verdi. Bazı belediye otobüslerinin yakıması, temizlik araçlarına el konulması ve sokaklara barikat kurulması gibi nedenlerin hizmetleri aksattığı yönündeki belediye savunmaları ise dikkate alınmadı.

Söz konusu davada, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve belediye yöneticileri hakkında ‘örgüte üye olmak’ iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 22:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER