Kırgızistan MİT operasyonuyla kaçırılan Orhan İnandı'nın iadesi için Türkiye'ye nota verdi

1995 yılında Kırgızistan'a yerleşen Orhan İnandı, 2010 yılında Kırgızistan vatandaşlığına geçmişti

Kırgızistan MİT operasyonuyla kaçırılan Orhan İnandı'nın iadesi için Türkiye'ye nota verdi

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirilen ve yargı makamlarının "FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu" olmakla suçladığı eğitimci Orhan İnandı'nın iadesi için Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan'a nota verdi.

Kırgız Dışişleri'nden yapılan açıklamaya göre Büyükelçi Doğan, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadır Caparov'un talimatıyla bakanlığa davet edildi.

Kırgız tarafının Büyükelçi Doğan'a uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını ihlal eden bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğunu belirttiğini aktaran bakanlık, Türkiye'ye İnandı'yı iade etme, İnandı'ya yönelik olarak şiddet içeren ve küçük düşürücü eylemlerde bulunmama çağrısı yaptı.

Açıklamaya göre Büyükelçi Doğan, İnandı'nın Türkiye vatandaşı olduğunu ve yalnızca Türkiye vatandaşı kabul edildiğini vurgulayarak Türk tarafının söz konusu operasyonun Kırgız topraklarında yapıldığına dair bir beyanda bulunmadığının altını çizdi.

Bakanlık, Bişkek'in İnandı'nın dönmesi ve Kırgızistan anayasası ve uluslararası hukuk normları uyarınca Kırgızistan vatandaşı olarak tüm hak ve meşru çıkarlarının korunmasının sağlanması için gereken her türlü çabayı göstereceğini ekledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İnandı hakkında "Bu şahıs yürüttüğü faaliyetlerle FETÖ'nün kirli parasını Orta Asya'da işletmiş, zehirlediği beyinleri örgütün karanlık ajandasına alet etmiştir" demişti.

1995 yılında Kırgızistan'a yerleşen Orhan İnandı, 2010 yılında Kırgızistan vatandaşlığına geçmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER