Kimse Yok Mu Derneği'ne operasyon: 121 gözaltı kararı

Dernek, kurban bağışı paralarını 'FETÖ'ye aktarmakla suçlanıyor

Kimse Yok Mu Derneği'ne operasyon: 121 gözaltı kararı

"Kimse Yok Mu" derneği hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 121 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Nazif Karaman'ın Sabah Gazetesi'ndeki haberine göre, aralarında Dernek Başkanı İsmail Cingöz'ün de bulunduğu şüphelilerin adreslerine baskın yapıldı.

İstanbul'un da aralarında bulunduğu 18 ili kapsayan operasyonda Kimse Yok Mu Derneği yönetim kurulu üyeleri, dernek çalışanları ve bazı gönüllüler gözaltına listesinde bulunuyor.

'ABD'DEKİ SİYASİLER BAĞIŞ' İDDİASI

Derneğin Afrika ve Somali ile bazı ülkeler için yaptığını iddia ettiği 9.4 milyon dolar ve 25 milyon TL kalıcı yardımı yerine getirmediği iddia edildi.

Bir diğer suçlama da yurt içinde kesilmesi vaadedilen kurbanların da kesilmemesi. Bu paraların ‘FETÖ'ye aktarıldığı öne sürüldü. Dernek bu sebeple 2.5 milyon lira zarara uğratıldı.

Bağış paralarının bir bölümünün ABD'deki siyasilere bağış olarak gönderildiği iddia edildi. 121 şüpheliye aralarında 'silahlı terör örgütü'nü yönetmek ve üye olmak', 'terörizmin finansmanı', 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'zimmet'in de bulunduğu 7 ayrı suçlama yöneltiliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 14:48
YORUM EKLE