Kimlik, ehliyet ve pasaport randevularında yeni dönem

İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi

Kimlik, ehliyet ve pasaport randevularında yeni dönem

İçişleri Bakanlığı'nca geçen yıl nisanda başlatılan ve kimlik, sürücü belgesi ve pasaport işlemlerinin tek yerden yapılmasını amaçlayan '3'ü bir yerde' uygulaması kapsamında, bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214 pasaport basıldı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2 Nisan 2018'den itibaren kimlik, sürücü belgesi ve pasaportta '3'ü bir yerde' uygulaması hayata geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler bu tarihten itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Böylece kimlik, sürücü belgesi ve pasaport tek bir yerden, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlandı.

'3'ü bir yerde' uygulaması kapsamında bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214 pasaport basıldı. 2016'dan bu yana kadar basılan yeni çipli kimlik kartı sayısı ise 39 milyon 343 bin 355 oldu.

RANDEVU SÜRELERİ 61 GÜNÜ BULDU

Uygulama ilk başladığı günlerde vatandaşların yoğun talepleri, randevularda aksamalara neden oldu. Yoğun talepten dolayı büyükşehirlerde, 61 güne kadar uzayan sürelere randevu verilebildi. Yoğun şikayet nedeniyle nüfus müdürlüklerinin kapasitesi ve personel sayısı artırıldı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler dahil olmak üzere işlemler için randevu süresi 1 güne düşürüldü. Yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak isteyenlerin, başvuru yaptığı güne randevu alabilecekleri belirtiliyor. Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenler yeni sistemde randevu tarihi ve saatini kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca 65 yaş önceliğiyle yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabiliyor.

Nüfus müdürlükleri, mevsimsel ve dönemsel farklılıklarla üç belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alıyor. En yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra 172 bin başvuruyla kayıtlara geçti. Uygulama ilk başladığı zamanlarda belgeler başvuru sahiplerine, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ortalama 10 günde teslim edilirken şu anda İstanbul ve Ankara'da başvuru tarihinden itibaren ortalama 2, İzmir'de ise ortalama 3 gün içerisinde vatandaşa ulaştırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 14:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER