Kılıçdaroğlu'na cenazede saldırı: 'Linç girişimi' değil 'protesto'

Kılıçdaroğlu'na yumruk atan Osman Sarıgün hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istendi

Kılıçdaroğlu'na cenazede saldırı: 'Linç girişimi' değil 'protesto'

Çubuk Cumhuriyet Basavcılığı,  Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan’da, Akkuzulu Mahallesi’nde düzenlenen cenaze töreni sırasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğramasına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Savcılık, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve linç girişiminde aktif rol oynayan Osman Sarıgün hakkında 3 yıl 10 aya kadar hapis cezası istedi.

İddianamede, Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleştirilen eylemler 'linç girişimi' şeklinde değil, 'protesto' olarak nitelendirildi.

Savcılık saldırıya ilişkin 36 kişiye dava açtı.

Kılıçdaroğlu’nun 'önceden herhangi bir resmi bilgi vermediği ve son anda cenaze merasimine katıldığı' savunulan iddianamede, tören öncesinde olay çıkabileceğine dair herhangi bir ihbarın ya da istihbari bilginin bulunmadığı da öne sürüldü.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı Halil Demir tarafından hazırlanan 64 sayfalık iddianamede, Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP parti tüzel kişiliği 'müşteki' olarak yer aldı. 36 şüpheli arasında yer alan Osman Sarıgün hakkında “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten yaralama ve hakaret” suçlarından 3 yıl 10 aya kadar hapis cezası istendi. Cenaze törenine 12 bin kişinin katıldığı ifade edilen iddianamede, Kılıçdaroğlu’nun saat 13.17’de beraberindeki kişilerle tören alanına girişi ile birlikte vatandaşlar tarafından yuhalanmaya başlandığı, törene katılmasının protesto edildiği, etrafındakilerle birlikte kalabalığın arasında kaldığı, çıkan arbedede şüpheli Sarıgün’ün, Kılıçdaroğlu’nun yüzüne yumruk attığı anlatıldı. İddianamede linç girişimi “izdiham” olarak nitelenerek Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evde toplam sürenin 1 saat 20 dakika kaldığı kaydedildi ve şüphelilerin “yaralama kastı ile hareket ettikleri” ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 15:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER