KESK Genel Başkanı da gözaltına alındı!

KESK'e yönelik KCK operasyonunda en az 58 gözaltı var…

KESK Genel Başkanı da gözaltına alındı!

Ankara merkezli olarak KESK ve bileşenlerine "KCK" adı altına yapılan operasyon kapsamında şimdiye kadar 58 kişi gözaltına alındı.

 

Ankara merkezli olarak Türkiye geneli KESK ve bileşenlerine yönelik "KCK" adı altında operasyon başlatıldı. "Demokratik Emek Platformu üyesi olmak", "KCK Türkiye Meclisi içerisinde yer almak" iddiası ile başlatılan operasyon kapsamında birçok sendika genel merkezinde aramalar devam ederken, şu ana kadar aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in de bulunduğu 58 kişi gözaltına alındı.

 

KESK’TEN AÇIKLAMA

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, yaptığı yazılı açıklamada KESK Genel Başkanı ile birlikte 33’ü Ankara’dan, 25’i ise Diyarbakır, İstanbul, Ağrı, Bitlis, Siirt, Adana, Eskişehir olmak üzere 58 kişi gözaltına alındığı belirtildi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"Ankara’da KESK Genel Merkezi ile KESK’e bağlı Eğitim-Sen, SES, ESM, Tüm Bel-Sen, Haber-Sen ve Tarım Orkam-Sen’in genel merkezlerine, kimi şubelerine ve kamu emekçilerinin evlerine günün ilk ışıklarıyla birlikte baskınlar düzenledi. KESK Genel Başkanı ile birlikte 33’ü Ankara’dan, 25’i ise Diyarbakır, İstanbul, Ağrı, Bitlis, Siirt, Adana, Eskişehir olmak üzere 58 kişi gözaltına alınmıştır. Yapılan bu baskıyı protesto etmek için bugün saat 17.00’de Kızılay YKM Önünde toplanarak Başbakanlığa yürüyoruz. Tüm şubelerimizin katılım için duyarlılık göstermelerini bekler, çalışmalarınızda başarılar dilerim."

 

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: "KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri İzzettin Alpergin, Tüm Bel Sen 2 Nolu Şube Başkanı Devrim Kahraman, Tüm Bel Sen 2 Nolu Şube Yöneticileri Yılmaz Yıldırımcı, Ferruh Çelik ile BDP Grup Çalışanı Cebrail Aslan, Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen MYK üyeleri Abdullah Kahraman, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Eryılmaz, SES Genel Sekreteri Sıddık Akın, Eğitim Sen 1 Nolu Şube Üyesi Çerkez Aydemir, SES üyesi Fikret Çağlayan, Özgür Gündem Gazetesi yazarı ve BES yöneticisi Murat Işık, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Nihat Kılınçalp, Erdal Turan, Seyran Şık, Mehmet Sezgin İbin, Mustafa Bozan, Reşit Sümbül, Aykut Erhan Turgut, Güven Yıldırım, Yunus Akıl, Belgizar Sazak, Bülent Kaya, İzzettin Ekin, Mehmet Arda, Mehmet Sadık Varlı, Özkan Yorgun, Osman İşçi, Emel Emre, Metin Vuramak, Hasan Kaldık, Abdullah Karahan, Sadrettin Kaya, Veysel Özhekti, Yusuf Kösele, Hanım Koçyiğit, Erdal Yılmaz, Bekir Gürbüz, Cezmi Gündüz, Abdülgani Cayhan, Lokman Özdemir, Salih Ersan, Sibel Anıl, Faik Deli, Alican Kaplan, Cemile Duman, Ahmet Koçyiğit, Hadi Aslan, Abdülkadir Baydar, Niyazi Yılmaz, Tarık Kaya, Hamdullah Yıldırım, Şahin Kayıkçı, Şerif İldoğan, Hasan Ölgün, Mücahit Karakuş."

 

Türkiye tutuklu sendikacılar açısından dünyanın en büyük cezaevi durumunda. Mevcut durumda 40 dolayında sendikacı cezaevlerinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 23:32
YORUM EKLE