Kerestecioğlu'ndan AKPM Genel Sekreteri'ne tutuklu milletvekilleri sorusu

Kerestecioğlu'dan Jagland'a: Tutuklu milletvekilleri için adım attınız mı?

Kerestecioğlu'ndan AKPM Genel Sekreteri'ne tutuklu milletvekilleri sorusu

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Yaz Oturumunda, HDP’nin cezaevinde tutulan Eş Genel Başkanları ve milletvekillerini gündeme getirdi. Kerestecioğlu, AKPM Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’a Avrupa Konseyi’nin tutuklu milletvekillerine dair herhangi bir adım atıp atmadığını sordu.

Açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için de harekete geçilmesi çağrısında bulunan Kerestecioğlu, “Lütfen Türkiye’deki iki eğitimci için, onlar cezaevinde ölmeden önce, acil olarak harekete geçin” dedi.  

Kerestecioğlu’nun soruları ve Jagland’ın cevapları şöyleydi:

Avrupa Konseyi tarafından, tutuklu bulunan HDP eş genel başkanları ve milletvekillerine dair son üç ay içerisinde herhangi bir girişimde bulunuldu mu?İlgili devletlerin veto koymaları nedeniyle yayımlanamayan Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) raporları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Jagland: Bu konuda birçok başvurunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ulaştığı bilgisine sahibiz. Mahkeme gazeteciler ile ilgili girişimlere başladı. Tabi ki, milletvekilleri için hukuksal süreç hakkında konuşamam. Fakat milletvekilleri ve gazeteciler Avrupa Konseyi için öncelikli gruplardır.  

Bizim temel fikrimiz raporların erişilebilir olmasıdır. Bildiğiniz gibi CPT’nin faaliyet esaslarını oluşturan kuruluş ilkelerinde, raporların yayımlanmasının ilgili ülkelerin onayına bağlıdır. Ancak ben her zaman şeffaflıktan yanayım. Raporlar yayımlanmadan önce, CPT’nin ülkelerle güvene dayalı bir ilişki kurmasını olumlu buluyorum. Fakat raporların yayımlanması tabi ki önemli.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 10:44
YORUM EKLE