KDP ile MİT arasında 'hendek' anlaşması iddiası

Hendeklerin KDP ile MİT arasında Şubat ayında imzalan bir anlaşma sonucunda hayata geçirildiği iddia edildi...

KDP ile MİT arasında 'hendek' anlaşması iddiası

Irak Federal Kürdistanı ve Rojava arasında KDP tarafından, Rojava ile Türkiye sınırı arasında ise Türkiye tarafından kazılan ve büyük tepkilere neden olan hendeklerin KDP ile MİT arasında Şubat ayında imzalan bir anlaşma sonucunda hayata geçirildiği iddia edildi.

ANF'nin yer verdiği habere göre; Federal Kürdistan’da Kürtçe’nin Sorani lehçesi ile yayın yapan Hawlatî gazetesi, söz konusu iddiayı içeren gizli bir belgeye ulaştığını duyurdu.

Hawlatî’nin haberine göre, IHAL-8317-TAR kodu ile ‘gizli ve elden’ ibareli, Türkiye Dışişleri Bakanlığı AGİM’e bağlı GIGY ve AİGY Müdürlükleri tarafından Hewler (Erbil) Konsolosluğu’na hitaben yazıldığı ileri sürülen belgede, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Hewler ziyareti ardından birtakım “stratejik kararlara” ulaşıldığı belirtilerek bazı uygulanması gereken kararlar sıralanıyor.

Kararlar arasında dikkat çeken hususlardan biri, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen hendek kazımı.

Belgede hendek kazımının sürdürülmesinin Şubat ayındaki MİT-KDP yetkilileri arasındaki toplantıda alındığı ileri sürülüyor.

Belgede, “Şubat ayı toplantımızda kararlaştırılan sınıra hendek kazılması işinin devam ettirilmesi, hendeğin oluşması ile birlikte, gerek Türkiye muhaliflerinin gidiş gelişinini engelleyecek, gerekse de içeriye müdahale edebilmemizi kolaylaştıracaktır” deniliyor.

Bir diğer dikkat çekici madde ise, “Lokal bölgedeki idareler ve PYD üzerinde var olan baskının yereldeki partiler üzerinden devam ettirilmesi ve bunun yanı sıra sınırlarımızda ve Kuzey Irak idaresinin Suriye ile olan sınırlarında bulunan El Nusra’nın askeri kanadına gerekli kolaylıkların sağlanması” maddesi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 17:39
YORUM EKLE