KCK: IŞİD'le savaşan gerilla güçlerini çekmeyi tartışıyoruz

Murat Karayılan'ın dünkü açıklamalarının ardından KCK'den de 'Güney'deki gerillaların geri çekilmesi' konusunda resmi açıklama geldi

KCK: IŞİD'le savaşan gerilla güçlerini çekmeyi tartışıyoruz

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan'ın dünkü, "güçlerimizi Güney Kürdistan'dan çekmeyi tartışıyoruz" açıklamasının ardından, bugün de KCK'den benzer bir açıklama geldi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, son günlerde Irak Federe Kürdistan Bölgesinde PKK'ye karşı gizli bir propaganda yürütüldüğünü savunarak, “IŞİD faşizmine karşı halkımızın varlığı ve özgürlüğü için şehitler vererek karşılıksız direnen gerillayı işgalcilikle suçlamak ve PKK’nin terörist olduğu propagandasını yapmak yurtsever vicdan sahibi hiç kimsenin kabul edebileceği bir durum değildir” dedi. KCK, bu olumsuz tutumlar karşısında gerillayı çekmeyi gündemlerine aldıklarını kaydetti.

"ARTIK KABUL EDECEĞİMİZ BİR DURUM DEĞİL"

“Güney Kürdistan'daki halkımız, partimizin ve gerilla güçlerimizin yaşam ahlakı ve mücadelesinin canlı tanığıdır” denilen açıklamada şunlar belirtildi:

“Hareket olarak bugüne kadar her zaman halkımızın çıkarları, özgürlüğü ve kazanımlarının yanında olduk. DAİŞ (IŞİD) faşist güçlerinin saldırılarına karşı en zor ve en tehlikeli günlerde gerilla güçlerimizi hiç tereddüt yaşamadan mümkün olan en kısa sürede Şengal, Maxmur, Kerkük, Şexan bölgelerine gönderdik. Tek amacımız Güney halkımızın varlığını, özgürlüğünü, kazanımlarını, toprağını ve Güney hükümetini korumak ve savunmaktı. Bunun dışında Güney hükümetine zorluk çıkarmak, hele hele güneyin parçalanmasını istemek kesinlikle doğru değildir. Hareket olarak her zaman Güney halkımızı ve kazanımlarını savunduk. Bunu ulusal bir onur görevi olarak gördük. Bugünde gerilla güçlerimiz en kıt olanaklarla fedai ruhla kahramanca direnmekte, IŞİD faşistlerine büyük darbeler vurmaktadır. DAİŞ’le mücadelemizde savaşan gerillalara her hangi bir askeri yardım, tek bir silah ve mermi dahi verilmemiştir. Biz DAİŞ’le mücadelede hiçbir şey beklemeden karşılıksız ve halkımız için savaşıyoruz. Ne var ki, bu kadar savaşan ve şehit veren bir hareket olarak Güney Kürdistan'da halen statüsüz ve bir kimliğin dahi verilmediği koşullarda mücadele etmekteyiz. Her hangi bir kolaylığın sağlanması şurada dursun, gerilla güçleri DAİŞ’le savaşırken alan değiştirmekten dahi zorlanmakta, engeller çıkarılmaktadır. Oysa gerilla halkımız için savaşmaktadır. Buna rağmen güneyde rahat hareket edemememiz ve güneyde dolaşım için bir kimliğimizin dahi olmaması artık kabul edebileceğimiz bir durum değildir.”

"PROPAGANDALAR, EZİDİLERİN KENDİNİ YÖNETME ÖRGÜTLENMESİNDEN SONRA BAŞLADI"

KCK açıklamasında, Êzîdîlerin Şengal’de varlığını korumak ve kendini yönetmek için demokratik iradesini geliştirip meclis biçiminde örgütlenmeye başladığı andan itibaren, kendilerine yönelik bir kara propagandanın başladığı belirtilirken, "PKK’nin, Güney hükümetine karşı olduğu, Güney’in parçalanmasını istediği anlamına gelen yalan ve yanlış propagandalar yapılmaktadır. Bunun için güneyli tüm parti ve örgütlerin, Güney hükümeti ve Güney halkımızın hareketimize karşı saldırgancı tutum içine girmesi istenmektedir," denildi.

KÜRDİSTAN'DAKİ PARTİLERE 'TUTUMUNUZU ORTAYA KOYUN' ÇAĞRISI

KCK açıklamasında devamla PKK’nin terörist olduğu propagandasını yapmanın yurtsever vicdan sahibi hiç kimsenin kabul edebileceği bir durum olmadığı kaydedilerek, "Belirttiğimiz bu olumsuz gelişmeler karşısında DAİŞ’e karşı savaş içinde olan gerilla güçlerimizi çekmeyi bile gündemimize almış durumdayız. Bu konuda tartışmalarımız sürmektedir," denildi.

KCK, son olarak, bu konuda Güney'deki halkın tutumunun belirleyici olacağını belirterek, "Aynı şekilde gerilla güçlerimizi çekme konusunda henüz bir karara varmadan güneyli tüm parti, örgüt ve sivil toplum kurumlarının tutumlarını açıkça ortaya koymalarını bekliyoruz," denildi.

KARAYILAN NE DEMİŞTİ?

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, IŞİD'in Kerkük'e yönelik saldırıları sırasında hayatını kaybeden HPG gerillası Armanç Kurdo (Talib Mahmudi) için düzenlenen askeri törende, kendilerine karşı tutumu eleştirerek, IŞİD saldırıları dolayısıyla Federe Kürdistan'a yönlendirilen PKK'lileri geri çekmeyi tartıştıklarını dile getirmişti.

Murat Karayılan, "Meşru olmayan bir güç olarak sunmak istiyorlar. Görmek istemiyorlar, gizlemek istiyorlar, üzerini kapatmak istiyorlar. Bu görüş doğru değildir. Biz orada savaşıyoruz. Canımızı veriyoruz. Saygıdeğer, kahraman gençlerimizi veriyoruz. Kutsal Kürdistan toprakları için oradayız. Propaganda için oraya gitmiş değiliz. Ama hakikatin inkarı da kabul edilemez. Yönetimimiz gücümüzü Güney Kürdistan’dan çekelim mi, çekmeyelim mi diye tartışıyor. Bunu gündemimize almışız," demişti.

Karayılan'ın açıklamalarının tamamına gitmek için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2015, 12:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER