Kayyuma karşı birçok ilde protesto eylemleri

Van, Ağrı, Muş, Hakkari ve Erzurum’da binlerce kişi, DBP'li belediyelere atanan kayyumları protesto etti

Kayyuma karşı birçok ilde protesto eylemleri

Van Sanat Sokağı’nda bir araya gelen Vanlılar, “kayyum darbedir”, “irademe dokunma”, “eş başkanlarımızı istiyoruz” dövizleri açarak, kayyumu protesto etti.

Eyleme HDP, DBP, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, ilçe belediye eş başkanları, belediye çalışanlarının yanı sıra bir çok demokratik kitle örgütü temsilcisi de destek verdi.

‘KAYYIMLAR GİDENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Burada konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, polis yoğunluğuna atıfta bulunarak, “15 Temmuz darbesinde halkı sokağa çağıranlar bugün TOMA’larını burnumuzun dibine kadar sokuyorlar. Biz bu çifte standardı kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. Van’da görevden alınarak tutuklanan dörrt belediye eş başkanının kadın olduğunu ve devletin özellikle kadınlara daha fazla saldırı içerisinde olduğunu söyleyen Güven, “Bizler AKP zihniyetinin kadına biçtiği rölü biliyoruz. Onlar için en makul kadın evinde oturan ve erkeğine hizmet edendir” dedi. Van halkının seçilmişlerini yalnız bırakmayacağını söyleyen Güven, “Ne AKP, ne tanklar, ne toplar bizim irademizi kıramaz. Dolayısıyla belediyelerimizi geri alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Gelen kayyımlar en kısa zamanda pılını pırtını toplayıp gitmek zorunda kalacaktır” diye konuştu.

‘KAYYIMLA MÜFETTİŞLERİN RAPORLARI HİÇE SAYILIYOR’

DBP Van İl Eş Başkanı Murat Sarısaç ise 15 Temmuz’da darbecilerin yapmak istediklerinin bugün AKP eliyle yapılmaya çalışıldığını savunaral, “Bölgede hizmet üretemeyen AKP’li belediyelere karşı halkın yüzde seksenlere varan tercihi, iradesi ile kazanılan DBP’li belediyeler, devletin her türlü ambargosuna karşı yaptıkları hizmetlerle halkın takdirini kazanmıştır” dedi. DBP’li belediyelerin yılda iki defa müfettişler tarafından denetlendiğine vurgu yapan Sarısaç, “belediyeler en ince ayrıntısına kadar incelemelerden kontrollerden geçirilmiştir. Ve hiç bir belediyemizde tek bir yolsuzluk, hukuksuzluk örneği bulamayan müfettişler bu raporları İçişleri Bakanlığı’na sunmuştur. Tüm bunlara rağmen AKP hükümeti müfettişlerin hazırladığı raporları hiçe sayarak, sömürge hukuku gereği zora başvurarak halkın belediyelerine kayyım atama yönetimiyle el koymuştur” dedi.

VAN ÖZALP

Van’ın Özalp ilçesinde yüzlerce kişi kayyuma karşı DBP ilçe binası önünde bir araya geldi.

“İradene sahip çık, kayyuma karşı nöbetteyiz’’ pankartını açan kitle AKP aleyhine sloganlar eşliğinde çarşı merkezinde yürüyüş düzenledi. Kalabalığın belediye binasına doğru yaptığı yürüyüşe, yüzlerce polis TOMA’lar eşliğinde engel olmaya çalıştı. Belediye binası önüne varan kitle adına konuşan DBP İlçe Eş Başkanı Nimet Pay, Kürt halkının AKP’nin atadığı kayyumları tanımayacağını söyledi.

Açıklama ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

VAN ERCİŞ

Van’ın Erciş Belediyesi çalışanları bayram tatili sonrası mesaisinin başlamasına rağmen işe gitmedi.

DBP ilçe binası önünce bir araya gelerek belediyle çalışanları açıklama yaptı.

Açıklamaya DBP İlçe Eş Başkanı Mustafa Sağlam, HDP İlçe Eş Başkanı Selçuk Aladağ, Erciş Belediyesi Eş Başkan Vekili Güler Avcı ve çok sayıda kişinin katıldığı açıklama saygı duruşu ile başladı. Açıklama yapan DBP yöneticisi Tuncay Taştan, kayyumun Kürt halkının iradesine yönelik gelişen bir tahammülsüzlük olduğunu savunarak, hiçbir şekilde kayyumları tanımayacakları söyledi.

AĞRI

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde ise kayyum HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde yüzlerce kişi tarafından HDP ilçe binası önünde protesto edildi.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, il ve ilçe belediye eşbaşkanlarının da katıldığı açıklamada, kayyum sonrası ilçede indirilen Kürtçe tabelaya dikkat çekerek, hükümetin Kürt düşmanlığının devam ettiğini söyledi.

Ağrı Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık ise, “Bizler direniş geleneği olan bir hareketin neferleriyiz, ölümden, zindandan, baskılarınızdan korkmuyoruz. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bu kayyım bizim için yok hükmündedir” dedi.

MUŞ

Muş’un Varto ilçesinde Belediye İşhanı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi kayyımı protesto etti.

DBP ve HDP Varto ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi adına açıklama yapan Varto Belediye Eş Başkanı Sabite Ekinci, şöyle konuştu:

“Varto belediyesi ve Varto halkı olarak şunu diyoruz, gidilen yol yol değildir. Yanlış bir yoldur. Bu yol hiçbirimizin geleceğe dair umudumuza hizmet etmeyecektir. Bir birimizi yok etmek, bizleri bir birimize düşmanlaştırmaktan başka hiçbir soruna çözüm olmayacaktır. Umarız biran önce bu yanlıştan vaz geçilir. Demokratik yöntemlerle kazanılan belediyelere anti demokratik yöntemlerle atanan kayyımlar geri alınır, normal toplumsal seyir devam eder. Bizler bir kez daha buradan hukuksuz bir şekilde belediyelere el konulmasını protesto ediyoruz.”

Yapılan açıklama ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemi düzenledi.

MUŞ BULANIK

Muş’un Bulanık Belediyesi’ne kayyum atanması DBP, HDP il ve ilçe örgütleri tarafından DBP ilçe binası önünde yapılan açıklama ile protesto edildi.

Açıklamaya HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ve çok sayıda kişi katıldı. 15 dakikalık oturma eylemi düzenleyen kitle, zırhlı araçlardan sık sık yapılan, “Dağılmazsanız müdahale ederiz” anonslarına aldırış etmeden eylemine devam etti.

Ardından açıklama yapan DBP İl Eş Başkanı Hatice Şeker, halkın kendi iradesini tanımayanı tanımayacağını vurgulayarak, “Bu halk 3 imza ile gelen birini iradesi olarak tanımayacaktır. Halkın iradesinin yok sayan bu zihniyete karşı halk kendi iradesini sahiplenecektir” diye konuştu.

‘KAYYUMA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Ardından konuşan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, AKP’nin önüne koyduğu politikaların ülkeye daha fazla kaos ve savaş getireceğini savunarak, “Kayyımlara, tekçi zihniyete, iradeyi gasp edenlere geçit vermeyeceğiz. Kayyum barışa engeldir. Kayyum Türkiye halklarının birlikte yaşamasını önünde en büyük engeldir. Kayyum halkın iradesini yok saymaktır. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Kayyum burada işlevsiz kalacak. Kayyum bu şekliyle burada iş yapamaz. Belediyenin önü askerler ile zırhlı araçlar ile kapatılmış. Böyle mi yöneteceksiniz Kop’u?. Eğer doğru bir şey yapıyorsanız orayı polis ile zırhlı araç ile değil halk ile doldururdunuz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından ilçe binasına geçen kitle, 8’inci gününe giren nöbet eylemi sürdürdü.

HAKKARİ

Hakkari Yüksekova Belediyesi çalışanları, DBP’li 24 belediyeye atanan kayyumları protesto etmek için basın toplantısı düzenledi.

Yüksekova Belediyesi Konferans salonunda yapılan açıklamaya, Belediye Eş Başkanı Adile Kozay, DBP ve HDP’li yöneticiler, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

Yüksekova Belediye Eşbaşkan Yardımcısı İdris Kuş, AKP’nin darbe girişimini adeta fırsata çevirip, 'FETÖ’cüler ile hesaplaşma görüntüsü adı altında cadı avı başlattığını savundu. Ülkenin büyük bir karanlığa sürüklendiğini öne süren Kuş, “AKP kendisinden olmayan herkesi bu bahane ile yok ederek ülkeyi tam bir faşizan diktatörülüğe dönüştürmeye girişmektedir” dedi.

‘HALKIN İRADESİN ÜZERİNE İRADE TANIMAYIZ’

Ülke içinde ve dışında sürdürülen savaş ve şiddet politikaları ile toplumun kutuplaştırıldığını ifade eden Kuş, “Bir yandan da toplumsal muhalefet hukuk dışı yöntemler ile susturulmaya çalışılmaktadır. Demokrasinin beşiği olan belediyelerimize, halkın kendi kendini yönettiği demokratik kurumsallaşmalar olması için sahip çıkacağız. Buradaki halkın iradesinin üzerine irade tanımadığımız ilan ediyoruz” diye konuştu.

ERZURUM

Erzurum’un Hınıs ilçesine AKP tarafından atanan kayyum basın açıklamasıyla protesto edildi.

HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, DTK, DBP, HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi DBP ilçe binasının önünde toplandı. Kitle adına açıklama yapan DBP İlçe Eş Başkanı Emin Aydın, halkın kayyum yönetimini asla kabul etmeyeceğini savundu.

HDP Milletvekili Berdan Öztürk ise, “AKP kendine çok güveniyorsa kayyım atanan belediyelerimizde tekrar seçime gidelim. Seçimle gelen seçimle gitsin” dedi.

Kaynak: DİHA - Evrensel

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 10:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER