Kayyımlara karşı tepkiler sürüyor: Kimin darbeci olduğu görüldü

HDP belediyelerine kayyım atanması, Diyarbakır, Batman, Siirt, Adana, Mersin, Şırnak gibi birçok kentte yapılan açıklamalarla protesto edildi

Kayyımlara karşı tepkiler sürüyor: Kimin darbeci olduğu görüldü

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır İl Örgütü, kayyım atamalarına karşı HDP Bağlar ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Diyarbakır il eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık, Zeyyad Ceylan ile il yönetimi ve ilçe yöneticileri katıldı.

“Kayyım irade gaspıdır, asla kabul etmeyeceğiz”, pankartının açıldığı açıklamaya geçmeden önce HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, kısa bir konuşma yaptı.

Alökmen, kayyımları halkın iradesine darbe olarak gördüklerini, dün olduğu gibi bugün de kayyımlara karşı Diyarbakır’dan seslerini yükselteceklerini belirtti.

HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Mehmet Atlıhan, HDP’li 5 belediyeye kayyım atanmasını “Darbe dönemlerini aşan bir yöntem” olarak değerlendirdi.

‘TEKÇİ İKTİDARIN MEZAR KAZICISI’

Saray rejiminin hastalık salgın dinlemeden başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarının seçme ve seçilme iradesine saldırmaya devam ettiğini ifade eden Atlıhan, “Dünyayı kasıp kavuran korona salgınında bile belediyeler eliyle yardımları engelleyen, halkın dayanışma duygusunu çökertip çaresiz kılmak isteyen tekçi rejim, bütün engellemelere rağmen halkın yanında yer alan belediyelerimize darbe dönemlerini aşan bir biçimde el koymuştur. Bu şekilde özellikle Kürt halkının iradesini kıracağını, Kürt halkını yıldırıp teslim alacağını düşünen saray vesayetine tarihe bakmayı tavsiye ediyoruz. 12 Eylül cuntasına boyun eğmeyen, sayısız faili meçhule, hukuksuzluğa, zorbalığa rağmen 1990’ların karanlık gladyosunu tarihe gömen Kürt halkı, 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde işaretini verdiği üzere bu tekçi iktidarın mezar kazıcısıdır” dedi.

Kayyımlara karşı boyun eğmeden mücadele etmeye devam edeceklerini kaydeden Atlıhan konuşmasını şöyle sonlandırdı :

“Saray vesayetinin halkın belediyelerine atadığı memurlar, yanlarına aldıkları çıkar grupları ve çeteler aracılığıyla Kürt kentlerini sömürmenin bedelini er ya da geç adil bir yargı karşısında vereceklerdir. Kürtlerin iradesinin gasp edilerek kara günler yaşatmak isteyenlerin sonları yakındır.”

Basın açıklaması alkışlar ile son buldu.

SİLVAN

Silvan Belediyesi önünde bir araya gelen HDP ilçe yöneticileri ve yurttaşlar, yaptıkları basın açıklamasında “Kayyımlar irade gaspıdır” diyerek kayyım atamalarına tepki gösterdi.

Açıklamada konuşan HDP Silvan ilçe Eşbaşkanı Kenan Kaydu, “Seçilmişlerin somutlaşmış bir dosyası olmamasına rağmen kayyım yöntemi ile belediyelerimiz gasp etmek hukuk dışı” dedi.

SİİRT

Siirt’te HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Parti Sözcüsü Ebru Günay ile HDP milletvekilleri Dr. Nejdet İpekyüz, Dersim Dağ, Feleknas Uca, Sıddık Taş ve Ayşe Sürücü ve il ilçe yöneticileri, basın açıklaması yaptı.

Açıklama öncesi esnafı ziyaret eden HDP’liler, ardından parti binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, "Kimin darbeci olduğunu kimin darbe planları yaptığını Kürt halkı çok iyi biliyor. Bir kez daha Kürt halkı da Türkiye kamuoyu çok iyi gördü. Darbe yapan AKP'nin MHP'nin kendisidir. Darbe yapan AKP MHP faşist iktidarıdır" dedi. 21'inci yüzyılda Kürt halkının seçme ve seçilme hakkının ellerinden alındığını vurgulayarak sözlerini sürdüren Günay, Kürt halkının iradesini yok sayan bir iktidarın ortada olduğunu belirtti. Esnaf ziyaretinden döndüklerinde belediye binasının etrafının bir kez daha Özel Hareket Polislerince sarıldığını gördüklerini ifade eden Günay, "Ancak kendinize ait olmayan yer silah ile korunur. O belediye sizin belediyeniz değil bu halkın belediyesidir. Hiçbir belediyemiz hakkında rüşvet ve hırsızlık bulamazsınız. Kurtalan Belediye Başkanımız sevgili Baran Akgül'ün evinden çıkan bir ajanda notu üzerinden gizlilik kararı olmasına rağmen basına servis edildi. Dün basında da ortaya çıktı. Yeğeni askerde iken yazdığı notlar darbe planı olarak imajı yapmaya çalıştılar. Bunlar AKP'nin komplolarıdır" diye konuştu.

Belediye başkanlarında asla bir tek yoksuzluk ve hırsızlık görülemeyeceğini dile getiren Günay, "Mardin başta olmak üzere birçok kayyum belediyesinde yolsuzluk iddiaları var. Bizler gümüş eşyaları unutmadık. AKP'nin atadığı kayyumlardır. Yarın da Siirt'te, Iğdır'da aynısını yapmaya çalışacaklar. Ama biz yolsuzluğa karşı mücadele edeceğiz. Bu darbe Türkiye'nin demokrasisine karşı bir darbedir" ifadesinde bulundu.

BATMAN

HDP Batman İl örgütü il binaları önünde kayyımlar, gürültü eylemiyle protesto edildi. Eyleme, HDP Batman Milletvekilleri Necdet İpekyüz, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran ile görevlerinden uzaklaştırılan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir, Songül korkmaz katıldı. Yapılan protesto eyleminde İpekyüz açıklamayı gerçekleştirdi. Esas darbecilerin siyasi iktidar olduğunu ifade eden İpekyzüz, "Kayyumlar darbedir, kayyumlar işgaldir. Buyrun madem öyle kendinize güveniyorsunuz sandığa gideli. Daha önce gittik kaybettiniz yine kaybedeceksiniz"  dedi.

ŞIRNAK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki 5 belediyeye daha kayyım atanması Şırnak'ın İdil ilçesinde protesto edildi.

HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hasan Özgüneş ile belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, parti binası önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle fiziki mesafenin korunduğu açıklamada, üzerinde "Kayyum seçmen iradesine darbedir" yazılı pankart açıldı.

HDP'li Özgüneş, kayyım atamalarını Kürt halkının iradesini tanımamak anlamına geldiğini vurguladı. Yapılanları "faşizm" olarak değerlendiren Özgüneş, bunun hukuk ve demokraside yerinin bulunmadığını ifade etti. Özgüneş, "Türkiye'ye demokrasi, hukuk gelene kadar mücadelemiz sürecektir. Hukuksuzluğunuz, zulmünüz, faşizminiz bizim önümüzü kapatamaz. Sonuna kadar direnerek mücadele edeceğiz. Size boyun eğmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Açıklama alkışlarla son buldu.

ADANA  

HDP Adana İl Örgütü, polis ablukasına rağmen kayyım atamalarını protesto etti. Parti binasının girişi yüzlerce polis ve araçlarla kapatıldı.

Koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini gerekçe gösteren polis, partililere dışarıda açıklamaya izin vermeyeceğini belirtti. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları'nın polis amiriyle yaptığı görüşme sonrası bina girişinde açıklama yapıldı.

"Seçilmişler irademizdir; dokunma" pankartının açıldığı açıklamaya partililerin yanı sıra Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) katıldı. Polisin, tutumunu eleştiren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, polisin eylemlerini engellemeye çalışmasına tepki gösterdi. AKP'nin salgın sürecinde halkın iradesine kayyım atamaya devam ettiğini dile getiren Hatimoğulları, AKP'nin Kürt halkına ve tüm muhalif kesimlere "düşman hukukuyla" saldırdığını söyledi. Tüm darbelere karşı mücadele edeceklerini dile getiren Hatimoğulları, "Kayyım bir darbedir" dedi.

Açıklama "Direne direne kazanacağız" sloganları ve alkışlarla son buldu.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü, kayyım atamalarına tepki gösterdi. HDP Akdeniz İlçe Örgütü binası önünde yapılmak istenilen açıklamaya polis engel olmaya çalıştı. Ancak engellemeye rağmen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, kent milletvekili Fatma Kurtulan’ın katılımıyla açıklama yapıldı. . Polisin açıklamayı engellemesine tepki gösteren Kurtulan, ayyımların bir darbe girişimini olduğunu ve buna karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Açıklama alkışlarla son buldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 09:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER