Kayyımla yönetilen 5 ilin anket sonucu açıklandı

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 5 ildeki anket sonuçlarını açıkladı

Kayyımla yönetilen 5 ilin anket sonucu açıklandı

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, kayyımların yönettiği Diyarbakır, Van, Mardin, Batman ve Şırnak illerinde yaptığı yerel seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, HDP 5 ilde de yüzde 60’ı aşan oylarla açık ara önde. Diyarbakır’da HDP’yle AKP arasındaki fark ise yüzde 32.

Diyarbakır, Van, Mardin, Batman ve Şırnak illerini kapsayan araştırma, yüz yüze görüşme tekniği ve tesadüfi yöntem kullanılarak yapıldı. Yüzde 95 güven aralığı ve yüzde 3 hata payı biçilen saha araştırmasında, demografik veriler dışında, “Bu Pazar seçim olsa kime/Hangi Partiye Oy Verirsiniz?” sorusu yönetildi.

DİYARBAKIR’DA FARK YÜZDE 32.8

Diyarbakır’da yapılan saha araştırmasına göre, araştırma grubunun yüzde 61,3’ü HDP, yüzde 28,5’i AK Parti, yüzde 1,2’si CHP, yüzde 0,7’si MHP’ye oy vereceğini belirtirken, “Diğer” seçeneği (Kararsızları ve diğer parti/aday tercihlerini kapsamaktadır) yüzde 8.3 oranında kalıyor. İlk sırada HDP’nin yer aldığı Diyarbakır’da AK Parti’yle arasındaki fark yüzde 32,8 olarak kaydedildi.

VAN’DA HDP YÜZDE 56’DA

Van’da yapılan saha araştırmasına göre, AK Parti diyenlerin oranı yüzde 37,2, HDP diyenlerin oranı yüzde 56, CHP diyenlerin oranı yüzde 1,4, MHP yüzde 1,8 olarak belirtildi. İçinde kararsızların da olduğu “Diğer” grubunun oranı ise yüzde 3,6 olarak tespit edilmiştir. Bu kentte HDP’yle AK Parti arasındaki fark yüzde 18.8 olarak ölçüldü.
Mardin’de yapılan saha araştırmasına göre de, AK Parti yüzde 35,1, HDP yüzde 55,9, CHP yüzde 1,6, MHP yüzde 1,7, diğerleri yüzde 5,7 oranında kaydedildi. Mardin’de HDP’yle AK Parti arasındaki fark yüzde 20.8’i buluyor.

BATMAN’DA HDP YÜZDE 60’IN ÜSTÜNDE

Batman’daki sonuçlara göre ise katılımcıların yüzde 61,5’i HDP, yüzde 25,9’u AK Parti, yüzde 1,1’i CHP, yüzde 0,8’i MHP derken yüzde 10,7’si diğer (Kararsızlar ve başka aday/parti tercihleri toplamı) seçeneği işaret ediyor. Burada da HDP’yle AK Parti arasındaki fark yüzde 35,6.

‘SEÇMEN KAYDIRMASI İŞE YARAMADI’

Seçmen kaydırma iddialarının en fazla konuşulduğu illerin başında gelen Şırnak’ta ise, katılımcıların yüzde 56,9’u HDP, yüzde 32,15’i AK Parti, yüzde 1,7’si CHP, yüzde 2,2’si MHP derken, yüzde 7,05’i diğerleri (Kararsızlar ve başka aday/parti tercihleri toplamı) olarak kaydedildi. Şırnak’ta şaşmayan ibreye göre, HDP’yle AK Parti arasındaki fark yüzde 24,75 olarak tespit edildi. 

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgay
Turgay - 11 ay Önce

Mademki hdp terör örgütünün uzantısıdır neden kurt kardeşlerimiz bu partiye oy veriyor demekki öyle değilmiş milleti karalamaninanlami yok.

Hasan
Hasan - 11 ay Önce

Hükümetin mantığına göre bu illeri koca bir hapishaneye çevirmek lazım

Aziz karayel
Aziz karayel - 11 ay Önce

Akp germe siyasetini uyguluyor.Ben bu ülkenin sonunu hayırlı gõrmüyorum.80 öncesi durumlar yaşatılabilir.Kamu kurumları paylaşılmış.%48 lik seçmene ,sana bu ülkede yaşama hakkı yok denilmekte.Kendini inkar et siyaseti uygulanmaktadır.Feto, PKK bahanesi ile insanlar topyekün kendi siyasi çıkaları için karalanmaktadır.Terörist kelimesi çok rahat kullanılmakta ve benden değilsen teröristsin yada destekçisisin denilmektedir.Daha önce AKP ye oy veren seçmen olarak bunları.görüyorum.So kırk yılın içinde , iktidar partilerinin bu kadar çirkefleştiğini ve toplumu gerdiğini hiç görmedim.Bu ülke bu hale getirilmemeliydi.

Sinan
Sinan - 11 ay Önce

Doğu ve Güneydoğu da ki illerdeki yurttaşlar iki parti arasında mecbur tercih yapıyorlar.burda aşiretler farkı da var tabi.chp ise bu bölgelerde kendini kabul ettirecek pozisyonu bulamadığı için bölge halkı iki partiye ideolojik olarak oy vermekten ziyade mecbur bırakıldığı için oy veriyorlar.oysa orta Anadolu batı Karadeniz ve İstanbul ankara izmir mersin ve Adana da nüfusu kalabalık olan ve Kürt yurttaşlarımızın yoğunlukta olduğu bu bati illerinde ise CHP ne yönelim daha fazladır.tabi burada biraz daha eğitim düzeyinin doğu ve güneydoğu illerindeki yurttaşlara nazaran yüksek olması da bu gerekçenin nedenlerindendir.

Mehmet Uyan
Mehmet Uyan - 11 ay Önce

Bırakın istedikleri gibi yonetilsinler

Doğrucu
Doğrucu - 11 ay Önce

Akp ve MHP'nin şu anki temel politikası Kürtlerin bölgedeki kazanımlarını yok etmek.Suriyede Kürtler otonom bölge kurmasın diye bir anda Arap sevici oldular.Diyorlar ki pkkyi istemiyoruz Tamam eyvAllah.Peki Barzani bağımsızlık referandumu gerceklestirince neden ırak ve İran'la hemen ortaklık kurup Barzani yi boğmaya çalıştın.Ya ülkemiz.Kayyumlar.Soylunun hukuksuz uygulamaları.Hangi partiye kim oy verir bilemem ama akp MHP'ye oy vermek Kürt varlığına hakarettir

SIRADAKİ HABER