Kayyım Orhan Doğan ismini sildi, Xanî'nin büstünü kaldırdı

Digor ilçesine atanan kayyım DBP'li belediye döneminde bir caddeye verilen Orhan Doğan ismini kaldırdı

Kayyım Orhan Doğan ismini sildi, Xanî'nin büstünü kaldırdı

Kars'ın Digor Belediyesi'ne atanan kayyım, Demokratik Bölgeler Partili (DBP) yönetimi döneminde bir caddeye verilen Kürt siyasetçi Orhan Doğan'ın ismini kaldırarak Millet Caddesi olarak değiştirdi.

MA’dan Adnan Bilen’in haberine göre, ilçede bulanan bir parkta yer alan Ehmedê Xanî'nin de büstü de kaldırıldı. Kayyım ayrıca belediyenin logosunu da değiştirdi.

ORHAN DOĞAN CADDESİ 'MİLLET CADDESİ' OLDU

Duruma tepki gösteren Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı Zorba Başkurt, parkın içerisinde hem İslam hem de Kürt tarihinde çok önemli bir yeri olan Ehmedê Xanî'nin büstünün kaldırıldığını yine birçok sokak ve cadde isimlerinin değiştirildiğini söyledi.

Parkın içerisinde eskiye dair ne varsa kaldırarak parka yeni bir isim verildiğini belirten Başkurt, "Kayyım ilçenin en büyük caddesinin ismi Orhan Doğan caddesiydi onu da değiştirerek 'Millet Caddesi' yaptı. Ama ne yaparsa yapsınlar bizim için bir anlamı yoktur. Biz o cadde isimlerini yine anıyor ve kullanıyoruz" dedi.

BAKANDAN İLGİNÇ YANIT

Kayyımdan sonra halkın belediye ile ilgili hiçbir ilişkisinin kalmadığını söyleyen Başkurt, "Halkımız gidip bir iş dahi istemiyor. Bu konuda halkımızın kayyum politikasına karşı tutumu nettir. İlçede İş-Kur'a başvuran insanlarımıza 'kim size oy verdiyse gidin onlar sizi işe alsın' diyorlar. Yine bazı insanlarımız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a 'Biz kirli su içiyoruz, suyumuzu getirin" gibi talepte bulundular ama bakan onlara; "O suyu içmeye devam edin" cevabını verdi. Yani bir bakan bunu diyorsa bunu kınamaktan başka bir şey diyemeyiz. Onların düşüncesi ve fikirleri bundan ibarettir. Yani halk kime oy verirse versin bir bakan bunu söyleyebilir mi? Onlar onu yapsın ama biz halkımızla birlikte bu zor zamanı da atlatarak güzel günlere ulaşacağız. Biz halkımızın bu iradesi karşısında eğiliyoruz. Halkımız seçim günü tüm bunlara gereken cevabı verecektir" dedi.

'HALK BU ZORBALIĞA BOYUN EĞMEYECEK'

Yerel seçimlere ilişkin de konuşan Başkurt şöyle devam etti:

"Herkes bilsin ki seçim günü Digor halkı onların kayyım politikalarına en iyi cevabı verecektir. Halkımız kendi iradesiyle tekrar belediyesini kazanacaktır. Digor halkı iradesini bugüne kadar kimseye teslim etmedi bundan sonra da teslim etmeyecektir. Bu hükümet ne kadar zor ve zulüm uygularsa uygulasın halkımız onların bu zorbalığına karşı asla boyun eğmeyecektir. Halkımız kayyımı benimsemedi, benimsemeyecektir."

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 22:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER