Kayıp uçağı arayan Çin gemisi yine sinyal buldu

Avustralyalı yetkililer duyurdu

Kayıp uçağı arayan Çin gemisi yine sinyal buldu

Geçen ay 239 kişiyle kaybolan Malezya Havayolları uçağınının kara kutusunu arayan Çin gemisi bölgeden ikinci Kez sinyal aldığını duyurdu.


Arama çalışmalarını koordine eden Avustralyalı yetkililer, ikinci sinyalin, Hint Okyanusu'nun güneyinde, ilk sinyalden birkaç saat sonra aynı noktanın 2 kilometre kadar yakınında tespit edildiğini söylediler.

Yetkililer, bunun "önemli ve cesaret verici bir gelişme" olmasına rağmen, sinyallerin henüz kayıp uçağa ait olduğu konusunda bir kanıt olmadığına dikkat çektiler.

Alınan sinyalin saniyede 37.5kHz olduğu söyleniyor. Uçakların kara kutuları da aynı hertzde sinyal yayıyor.
Bir İngiliz gemisi sinyalin geldiği bölgeye seyrediyor. Geminin Pazartesi sabahı bölgede olması bekleniyor. Bir Avustralya uçağının da sinyalin geldiği noktada araştırma yapacağı belirtiliyor.

Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan uçak 8 Mart'ta kaybolmuştu. Kara kutudaki akustik sinyal göndericiler, 30 güne kadar sinyal yayabiliyor.

Henüz bunu doğrulayacak herhangi bir enkaz bulunmamasına rağmen, uçağın Hint Okyanusu'nun güneyinde düştüğüne inanılıyor. Arama çalışmaları Avustralya'nın batısındaki Perth kentinden koordine ediliyor.
Perth'in 1700 kilometre açıklarındaki arama bölgesi 217 bin kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.
Gemiler, kara kutu için 240 kilometrelik bir hattı tarıyor. Arama yapılacak hattın, uydu verileri temel alınarak belirlendiği belirtiliyor. (BBC Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 20:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER