Katar muhalefeti: IŞİD’e destek için Türkiye’ye 1 milyon dolar ödeme yapıldı

Katar muhalefet sözcüsünden IŞİD iddiası

Katar muhalefeti: IŞİD’e destek için Türkiye’ye 1 milyon dolar ödeme yapıldı

Katar muhalefeti bir video yayımlayarak, Katar’ın IŞİD’i desteklediğine dair belgeleri açıkladı.

Belgelerde Türkiye-Musul-Kürdistan hattı da yer alıyor. Cihatçıların barınma ve teçhizat ihtiyaçları için Türkiye’ye para gönderildiği, Barzani yönetiminin cihatçıların Irak’a geçişine aracılık ettiği iddia ediliyor

Sendika.org'da yer alan habere göre; Katar muhalefeti bir video yayımlayarak, Katar’ın IŞİD’i desteklediğine dair belgeleri açıkladı. Belgelerde Türkiye-Musul-Kürdistan hattı da yer alıyor.

Video’da Katar Muhalefeti sözcüsü, “Bugünkü konuşmamızda Bütün Araplar ve dünya tarafından nefret edilen IŞİD’ten bahsedeceğim” diyerek Katar’ın IŞİD’i desteklediğine dair belgeleri tek tek sunuyor:

Sözcünün gösterdiği birinci belgede, bu örgüte Katar’ın Amman Büyükelçiliği yoluyla elden ödenen 2.5 milyon doların İslami Heyet tarafından teslim edildiğini bildiriyor. Bu ödeme Doktor Haref Eldariye yapılmıştır. Belgede Katar Dışişleri Bakanı’nın kaşesi de var ve Katar Mali İşler Müdürü Muhammed Said el Temimi imzasını taşıyor.

Katarlı sözcüye göre bu para Irak’tan cihatçı toplamak için ödenmiştir. Irak Kürdistan’ının da bu işte parmağı olduğunu söylüyor.

Teşhir edilen ikinci belge Katar Dışişleri Bakanlığı’na yazılmış. Konu, Irak kuvvetlerinin teçhizatıyla ilgilidir. Arap ve Afrika ülkelerinden Irak’a savaşçı gönderilmesinden söz ediliyor. 2012 tarihli bir belge olduğunun altı çiziliyor. Savaşçıların eğitilmesi, silahlandırılması ve Irak’a gönderilmesinden söz ediliyor. Savaşçıların Irak’a, Irak Kürdistan’ı üzerinden gidecekleri belirtiliyor.

Üçüncü belge militanlarla doğrudan temas kurulduğunu gösteriyor. “Kişiye Özel” ibaresi taşıyan belgede diplomasi faaliyeti çerçevesinde bazı muhaliflerle toplantı yapılacağından söz ediliyor. Katarlı diplomasi heyetinin bu toplantısı için Katar Dışişleri Bakanlığı dış ilişkiler bölümünden Müsteşar Hamed El Dosri’den, toplantı için gereken tedbirlerin alınması isteniyor.

Katarlı muhalif, elinde 4 ayrı belge olduğunu söylüyor. Konuşma şu şekilde devam ediyor: “Elimizde yeterli bilgiler mevcuttur. Söz konusu toplantıda Katar’ın Ürdün Başkonsolosu da var. Elimizdeki belgeler gösteriyor ki, medyaya da önemli bir yatırım yapılmıştır. Gelecek teröristlere ev sahipliği yapması ve gereken teçhizatın sağlanması için Türkiye’ye 1 milyon 375 bin dolar ödeme yapılmıştır. Bu para ile üstün teknoloji kameralar, kayıt cihazları vb. alınması ve cihatçılara medya desteğini sağlamak için ödenmiştir. El Cezire’den destek ekipleri de gönderilmiş. Bunlar Türkiye tarafından Irak Kürdistan’ına yollanmaktadır.

Bir diğer belge de, cihatçıların hafif silahlarla donatılmasıyla ilgili. Arap ve Afrika ülkelerinden gelen cihatçıların silahlandırılmasını bildiriyor. Lojistik destek için 612 bin dolar tutarında bir ödeme yapılmış.

Katar muhalefetinin sözcüsü, “Katar’ın insani yardım amaçlı para aktarmasını biz de isteriz. Ama halkları düşmanlaştırmak ve insanları katletmek için teröristlere bu kadar yüksek meblağda para aktarılmasını asla kabul etmeyiz” diyor ve Katar yönetiminin militanlarla, özellikle IŞİD’le olan işbirliğini teşhir etmeye devam edeceklerini açıklıyor. 



Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 15:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasso. Kinem
Yasso. Kinem - 4 yıl Önce

Hekes. Kendine. Yakisani. Yapari. Hatirlatmakta. Yarar var. ama. Gece. Nasil. Yatiyorlari. Sormadan. Gecemiyorum. Otesi. Babasinin 30yil. Ingilizce ogrenmesi. Icin.Caba. Sarf. EtigiDown. Senderomlu. Mesut. Barzani katili maxmura. Gidip. O kanli. Elleriylin i nsa