Kartal'da patlama yaşanan bina çöktü: 2 ölü 6 yaralı

İstanbul'da patlama yaşanan 6 katlı bir bina çöktü

Kartal'da patlama yaşanan bina çöktü: 2 ölü 6 yaralı

İstanbul’un Kartal ilçesinde 6 katlı bir bina çöktü. Binanın patlama sonrası çöktüğü belirtilirken olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri gönderildi.

Enkaz altından 2 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kartal'da 8 katlı binanın çökmesine ilişkin soruşturma başlattı.

İstanbul Valiliği, Kartal'da binanın çökmesi sonucu 2 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralı kurtarıldığını bildirdi.

Kartal Orhantepe Mahallesi’de bulunan 6 katlı binada henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Saat 16.00 sıralarında meydana gelen patlamanın ardından bina çöktü.

Binanın çökmesinin ardından yaklaşık bir saat sonra biri kadın 3 yaralı enkaz altından çıkarıldı. Ekipler bölgenin boşaltılmasına çalışıyor. AFAD ekipleri de enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor.

Yardım bekleyenlerin seslerini duyurabilmesi için bina çevresinde toplanan kalabalık sessiz olmaları konusunda sürekli uyarılıyor. Enkaza bir arama kurtarma köpeği de getirildi.

14 dairede kayıtlara göre, 43 kişi yaşıyor. Binadaki tüm dairelerin dolu olduğu belirtiliyor.

Çökmenin patlama sonrası meydana geldiği öne sürülürken, bina hakkında yıkım kararı olduğu iddiaları ise Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz tarafından yalanlandı.

Ancak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya binanın 3 katının kaçak olarak yapıldığını açıkladı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Bakan Soylu ve Bakan Kurum'un olay yerine gideceği öğrenildi. Öte yandan İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, olay ile ilgili yayın yasağı kararı verdi.

İSTANBUL VALİSİ: BİNANIN 3 KATI KAÇAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın olay yerine gitti. Yerlikaya, binanın 3 katının kaçak olarak yapıldığını, en alt kattaki atölyenin işletme ruhsatının bulunmadığını açıkladı. Yerlikaya, "Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu Kaymakamımız arz etti" dedi. Yerlikaya, gazetecilerin binada patlama olduğu iddialarını sorması üzerine de 'Her şeyi araştırıyoruz' yanıtını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak'ta meydana gelen bina çökmesine İBB itfaiyesi (Kartal, Maltepe, Pendik, Kayışdağı, Kadıköy, Yakacık, Bakkalköy, Sultanbeyli, Şişli) 26 araç, 86 personelle müdahale etmektedir." denildi.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, binayle ilgili bir yıkım kararı olmadığını söyledi.  Öz, kayıtlara göre, 14 dairede 43 kişi yaşıyor.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kartal'da 8 katlı binanın çökmesine ilişkin soruşturma başlattı. 2 savcı olay yerinde geldi.

YAYIN YASAĞI GELDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun internet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturması yürütülen Kartal'da 8 katlı binanın çökmesi olayı ile ilgili olarak yayın yasağı kararı verildi.

ı

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 19:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER