Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca tutuklandı

Alaca ile birlikte gözaltına alınan 21 kişiden 16'sı tutuklandı

Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca tutuklandı

Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ve aynı operasyonda gözaltına alınan 15 kişi tutuklandı. Eşbaşkan Ayhan Bilgen de daha önce tutuklanmıştı.

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca'nın da aralarında bulunduğu 21 kişi, 1 Ekim'de evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan üçü daha sonra sevk edildikleri adliyede serbest bırakılmış, üçü tutuklanmıştı. 

KİMLER TUTUKLANDI?

Gözaltında tutulan 10 kişi ise dün emniyet işlemlerinin ardından adliye sevk edildi.  Savcılık ifadelerinin ardından Halil Kan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, Suat Bayhan, Kaya Naki, Fahrettin Kaya, Reis Baykiz, Hamit Daşdelen, Hamdi Erkmen, Medya Tağay, Bülent Ağbaba ve Ömer Albayrak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Dokuz kişi, sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Hakimliği ifadelerinin ardından "örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.  

Daha sonra, 1 Ekim’den bu yana gözaltında bulunan aralarında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da olduğu beş kişi adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Muazzez Çağrıtekinci serbest bırakılırken, Şevin Alaca ile HDP Kars İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Mustafa Yardımcıer ve Şengül Erkmen tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.  Mahkeme, Şevin Alaca, HDP Kars İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Mustafa Yardımcıer ve Şengül Erkmen hakkında tutuklama kararı verdi.
 
Son tutuklamalarla birlikte kentte yapılan operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 16 kişi tutuklanmış oldu.

Kaynak: MA

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 22:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER