Karikatürist Altay Martı hayatını kaybetti

Martı'nın ölümünü arkadaşları sosyal medyadan duyurdu

Karikatürist Altay Martı hayatını kaybetti

Tıp doktoru ve aynı zamanda karikatürist Altay Martı’nın hayatını kaybettiği  sosyal medyada arkadaşlarının paylaşımlarıyla duyuruldu. 1963 Kilis doğumlu mizah yazarı Martı’nın neden hayatını kaybettiği açıklanmadı.

Çalışmalarını İstanbul’da radyasyon onkolojisi uzmanı olarak sürdüren Altay Martı, 1997’de haftalık mizah-kültür dergisi Fesat’ın (16 sayı) genel yayın yönetmenliğini de üstlendi.

İlk mizah öyküsü “Ödüllü Suç İşleme Yarışması”, 1982’de Gırgır dergisinde yayımlandı. Diğer yazıları ve karikatürlerini Express, Söz, Gırgır, Leman, Öküz ve Dinozor dergilerinde yayımladı. Karikatür yarışmalarında dört ödül aldı.

ALTAY MARTI KİMDİR?

“Dr. Martinez” ve “Hazım Ruhi” imzalarını da kullandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 1997’de haftalık mizah-kültür dergisi Fesat’ın (16 sayı) genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Çalışmalarını İstanbul’da radyasyon onkolojisi uzmanı olarak sürdürdü.

İlk mizah öyküsü “Ödüllü Suç İşleme Yarışması”, 1982’de Gırgır dergisinde çıktı. Diğer yazıları ve karikatürlerini Express, Söz, Gırgır, Leman, Öküz ve Dinozor dergilerinde yayımladı. Karikatür yarışmalarında dört ödül aldı.

Eserleri (Anlatı-Mizah): Öldürmenin Erkek Yüzü (1995), Ağır Aksak Öyküler (1996), Savaş ve Kalbim (1996), Geçkin Bir Kadın (1997), Süleyman Bey Çocuğu (1998), İyilik Tanrısının Günleri (2003).

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 11:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER