Karayılan'dan Irak Kürdistanı'na tepki: Güçlerimizi Güney'den çekmeyi tartışıyoruz

Murat Karayılan, IŞİD saldırıları dolayısıyla Irak Kürdistanı'nda bulunan gerilla güçlerini geri çekeceklerinin sinyalini verdi

Karayılan'dan Irak Kürdistanı'na tepki: Güçlerimizi Güney'den çekmeyi tartışıyoruz

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, IŞİD'in Kerkük'e yönelik saldırıları sırasında hayatını kaybeden HPG gerillaArmanç Kurdo (Talib Mahmudi) için düzenlenen askeri törende, kendilerine karşı tutumu eleştirdi ve IŞİD saldırıları dolayısıyla Irak Kürdistanı'na yönlendirilen PKK'lileri geri çekmeyi tartıştıklarını dile getirdi.

"PKK, PEŞMERGE'NİN DESTEĞİNE KOŞTU"

ANF'de yer alan haberde; konuşmasında, IŞİD'in 29 Ocak'ta Kerkük'e düzenlediği saldırıyı anımsatan Murat Karayılan, "Eğer bu saldırı başarılı olmuş olsaydı, Kerkük savunma hattı yenilmiş olacaktı ve aynı zamanda petrol rafinerisi de ellerine geçmiş olacaktı. Kerkük’ün bütünü büyük bir tehlike altına girecekti. Böyle olmaması için HPG ve YJA Star gerillalarımız müdahale etti. Peşmergenin desteğine koştu, hattı savundu. Bu temelde direniş büyüdü. Düşman saldırıları kırıldı. Armanc arkadaş tek başına 42 tane DAİŞ çetesinin cenazesini saymıştır. Yaralı bir peşmergeyi kurtarmak isterken şehit düşmüştür. Burada büyük bir direniş, fedai bir ruh, kahramanlık vardır," diye konuştu.

"'GÜNEY KÜRDİSTAN'DAN ÇEKİLELİM Mİ' DİYE TARTIŞIYORUZ"

Karayılan, PKK'nin bu çerçevede geliştirdiği direnişe farklı tepkilerle yaklaşıldığını söyleyerek, Irak Kürdistanı'ndaki medya organlarına eleştiri getirdi. Kendilerine, "Bunlar niye geldi", "Bunlar işgal etmeye mi geldi" şeklinde bir yaklaşımın olduğunu dile getiren Karayılan, şöyle devam etti:

“Meşru olmayan bir güç olarak sunmak istiyorlar. Görmek istemiyorlar, gizlemek istiyorlar, üzerini kapatmak istiyorlar. Bu görüş doğru değildir. Biz orada savaşıyoruz. Canımızı veriyoruz. Saygıdeğer, kahraman gençlerimizi veriyoruz. Kutsal Kürdistan toprakları için oradayız. Propaganda için oraya gitmiş değiliz. Ama hakikatin inkarı da kabul edilemez. Yönetimimiz gücümüzü Güney Kürdistan’dan çekelim mi, çekmeyelim mi diye tartışıyor. Bunu gündemimize almışız

“Böylesi inkar eden, görmeyen, meşru görmeyen yaklaşımları değişmezse güçlerimizi çekebiliriz. Fakat tercihimizin bu olmadığını halkımızın bilmesini istiyoruz. Halkımızın istemi nedir? Biz halkımızın iradesini esas alıyoruz. Biz, halkımızın kazanımlarını savunmak istiyoruz. Gerillamızın, hareketimizin tecrübesi vardır ve fedaidir. Koruyabilir, DAİŞ’in (IŞİD) saldırılarına direnebilir. DAİŞ saldırılarını kırabilir. Fakat bunun için, eksikliklerin giderilmesi gerekir”

'ULUSAL BİRLİK' VE 'ORTAK KOMUTANLIK' VURGUSU

Gerilla ile peşmergenin aynı mevzide, omuz omuza savaştığını, ancak komutanların bir araya gelmediğine de dikkat çeken Karayılan, “Neden askeri bir meclis yok? Neden ortak komutanlık yok?" diye sordu.

IŞİD'e karşı zaferin pasif değil, aktif bir mücadeleyle geleceğini de söyleyen Karayılan, "O daha saldırmadan biz saldırmalıyız. Aktif savunma tarzında bir savaş olmalı. Görüşümüz bu şekildedir. İlgili bütün güçlerin ve komutanların, peşmerge komutanlarının, Güney Kürdistanlı siyasetçiler, Kürdistan bölgesel hükümeti, bu hakikati gözetmesini umut ediyoruz” dedi.

Karayılan son olarak, "ortak komutanlık" çağrısını yineleyerek, "Ulusal birlik temelinde çalışmalar gelişmeli, ortak komutanlık kurulmalı, ortak kuvvet oluşturulmalı," dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 16:16
YORUM EKLE