KARAYILAN YAKALANDI MUAMMASI

İran ısrarla yakalandığını teyit ediyor…

KARAYILAN YAKALANDI MUAMMASI

İran Meclis Komisyonu Başkanı, resmen açıkladı: PKK'nın 2 numaralı ismi Murat Karayılan yakalandı.

İlk olarak dün akşam üzeri TRT tarafından 'son dakika' verilen haberin doğruluğu tartışılş, kesin bir bilgi alınamamıştı.

ANF ise PKK’ye yakın kaynaklara dayandırarak haberin yalan olduğunu duyurmuştu.

Bütün haber kaynakları bu açıklamayı dikkate alarak, İran kaynaklarının ve buna güvenerek haber veren TRT’nin yanlış yaptığını yazmıştı.

İran kaynaklı ısrarlar sürünce herkesin kafası karıştı.

TV kanalları haberi doğru kabul edip canlı yayınlarda çeşitli teoriler üretti.

İran ise, ısrarla Murat Karayılan'ın yakalandığı haberini teyit etti.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, "Bu haberler doğrudur, İran istihbarat birimleri PKK'nın iki numaralı ismini tutuklamıştır" ifadesini kullandı.

İran Devrim Muhafızları'nın, 16 Temmuzdan beri PJAK'a yönelik operasyonlarında örgüte darbe vurulduğunu iddia eden Burucerdi, "Bizim, Devrim Muhafızlarından da beklentimiz budur" dedi.

VE KARAYILAN'DAN HABER

İran yakalandı ısrarını sürdürürken, Türkiye şaşkın beklerken, haber kanalları canlı yayınlarda “yakalandı” teorilerini süslerken 'Murat Karayılan yakalandı' haberi ROJ TV’den yalanlandı.

ROJ TV, Karayılan’ın bizzat ROJ TV’ye konuşarak yakalandığını yalanladığını duyurdu.

Roj Tv, Murat Karayılan’ın açıklamalarının akşam saatlerinde yayınlanacağını da bildirdi.

Karayılan'ın canlı yayına bağlanmamasının güvenlik amacıyla olduğu yorumlanıyor. Çünkü canlı yayın bağlantılarında teknik takibe yakalanma, bulunduğu yerden sinyal yayma ihtimali bulunuyor.

İran'ın bölgede süren operasyonları nedeniyle, bu haberleri bu tür bir açık yakalamak için yapmış olabileceği ihtimali de konuşuluyor.

Yine ABD ve Türkiye'nin de tüm istihbarat olanakaları ile bölgeyi kuşattığı biliniyor.

ANF’ye göre KCK yetkilileri, Karayılan’ın yakalandığı yönündeki haberleri kesin bir dille yalanlayarak, “arkadaşımız görevinin başındadır” dedi.

İRAN NİHAYET DÜZELTTİ

İran, biz 'Murat Karayılan yakalandı demedik, örgütün 2 numarası yakalandı dedik', diyerek durumu açıklamaya çalıştı. Böylece 'acaba'lar sonuçlanmış oldu. Haberin asılsız olduğu ortaya çıktı.

İran resmi haber ajansı İRNA, Ağrı’da doğal gaz petrol boru hattına yönelik eylemi gerçekleştiren PKK grubunun iki numaralısının yakalandığını yazdı.

Söz konusu haber Türk basınında ‘PKK’nin iki numaralısı Karayılan yakalandı’ şeklinde geçti.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de, Murat Karayılan’ın İran istihbarat birimleri tarafından yakalandığı iddiasına yönelik, "Bizim açımızdan henüz teyit edilmemiş bir bilgidir" dedi.

Böylece iki gündür bütün basın ve kamuoyu olarak 'Kara Yalan' bir haber için karmaşa yaşadık, tartıştık, araştırdık.

Sonuçta TRT başta olmak üzere Türkiye'nin medya organları büyük bir itibar kaybı yaşamış oldu.

DEMOKRAT HABER


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER