Karayılan: Tercihimiz çözümden yana

Karayılan Kürdistan basını ile bir araya geldi…

Karayılan: Tercihimiz çözümden yana

Kürdistan Federe Bölgesi basını ile bir araya gelen KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, savaşabilecek güçte olduklarını ancak tercihlerini çözümden yana kullandıklarını söyledi. 

Tüm gerilla güçleri ile konuştuğunu belirten Karayılan, güçlerinin ateşkese bağlı kalacağını kaydetti.

Daha önce dünya ve Türkiye medyasıyla görüşen KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan; 25 Mart tarihinde de Kürdistan Federe Bölgesi basın mensuplarıyla bir araya geldi.

ANF’nin haberine göre, basın toplantısına Kurtsat, NRT, Kurdistan TV, KNN, GK gibi kanların yanı sıra çok sayıda ajans ve gazete temsilcisi katıldı.

Düzenlenen basın toplantısına Karayılan’a KCK Yürütme Konseyi Üyeleri Ronahi Serhat ve Xebat Hewleri de eşlik etti. 

GAZETECİLERLE ÖĞLE YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ilk olarak basın mensuplarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Karayılanla yapılan sohbetli yemekten sonra basın toplantısına geçildi. Karayılan, konuşmasına Abdullah Öcalan’ın başlattığı Demokratik Çözüm Süreci ve ilan ettikleri ateşkesi anlatarak başladı. Çözümden yana olduklarını söyleyen Karayılan; sorunun çözümsüz bırakılması durumunda savaşa da hazır olduklarını söyledi.

SAVAŞ UÇAKLARININ GÖLGESİNDE BASIN TOPLANTISI

Yaklaşık iki saat süren basın toplantısında gazeteciler Karayılan’a; yeni sürecin karakteri, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, gerillanın geri çekilme süreci, ABD, AB cephesinden gelen açıklamalar, İran, Suriye,  Kürdistan Federe Bölgesi ile ilgili sorular sordu.

Basın toplantısının sürdüğü saatlerde Türk savaş uçaklarının alçak uçuş yapmaları tepkilere neden oldu. Karayılan, Türk savaş uçaklarının yeniden alana gelmesini manidar bulduğunu da sözlerine ekledi.

Bir soru üzerine Karayılan; bugün Kuzey’de bulunan bütün gerilla güçleriyle konuştuğunu, güçlerinin ateşkese bağlı kalacağını söyledi. Karayılan, savaşabilecek güçte olduklarını fakat tercihlerini çözümden yana kullandıklarını sözlerine ekledi.

Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve gerillanın geri çekilme sürecini ilişkin bir soruya ise Karayılan, bunun üç aşamalı bir süreç olduğunu asıl amaçlarının Öcalan’ın özgürleşmesi olduğunu söyledi.

Karayılan, “Güney Kürdistan’ın siyasi partilerine danıştınız mı?” sorusu üzerine, Kürdistan Federal Hükümetinin sürece verdiği açık desteği kastederek bu süreç için birçok Güneyli dostlara danıştığını ve onların da kimi kaygılarının olduğunu fakat süreci desteklediklerinin ifade etti.

Almanya’da tedavisi süren Irak Cumhurbaşkanı ve YNK Lideri Celal Talabani’nin 1993 yılından bu yana arabuluculuk rolü oynadığını hatırlatan Karayılan, Talabani’nin kısa zamanda sağlığına kavuşması temennisinde bulundu. 

İran’ın bu sürece yaklaşımı sorusunu da yanıtlayan Karayılan; bu sürecin bütün bölgenin yararına olduğunu İran’ın da yararına olduğunu ve bu süreci desteklemelerini umduklarını dile getirdi.  

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 14:32
YORUM EKLE