Karayılan: Resulayn olayları AKP'nin planını bozdu

KCK Batı Kürdistan'daki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı...

Karayılan: Resulayn olayları AKP'nin planını bozdu

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Suriye Kürdistan'ında (Batı Kürdistan) yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirme yaptı. Karayılan, Türkiye’nin amacının Kürtlerin Batı Kürdistan’da statü kazanmasını engellemek olduğunu söylerken, bu doğrultuda siyasi muhalefet üzerinde baskı uyguladığını belirtti.

Karayılan, açıklamasında Resulayn'da (Serêkaniyê) yaşanan çatışmaları hatırlatarak, buradaki silahlı gruplardan Guraba El Şam’ın Selefiler grubu olduğunu söyledi ve Türkiye’nin bu grubun her türlü ihtiyacını temin ettiğini öne sürdü.

Bir diğer ikinci grubun ise El Nasra Cephesi olduğunu söyleyen Karayılan, ikinci grubun El Kaide çizgisinde bir grup olduğunu belirtti.

AKP hükümetinin bu silahlı güçlere yardım ettiğini iddia eden Karayılan, bu gruplara sadece destek verilmediğini, bizzat silahlandırıldığını, eğittiğini ve yönlendirdiğini de öne sürdü.

"Türkiye destekli bu güçlerin Serêkaniyê’deki başarısızlığında Batı Kürdistan’daki Kürt halkının oluşturduğu savunma güçleri sayesinde olduğunu" söyleyen Karayılan, "YPG’nin direnişi gerçekten önemli bir işlev görmüştür. En azından bu planı durdurmuştur. Türk devletinin bu silahlı gruplar eliyle yürütmek istediği bu projenin önüne geçmiştir," dedi.  

Türkiye'nin Suriye'de kurulan birliği parçalamayı hedeflediğini söyleyen Karayılan, "Birlik kurulur kurulmaz, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Hewler’e gelerek, 'Bu birlik yanlıştır' biçiminde bir yorumda bulundu," dedi ve bu olayı şöyle yorumladı:  

"Nasıl oluyor, bir toplum, bir sürü siyasi gücü bir araya geliyor, birlik kuruyor. Yanlışmış, seni niye ilgilendiriyor ki?"

Açıklamasında, AKP’nin Kürtler arası çatışma yaratmayı hedeflediğini söyleyen Karayılan, "bu olmayınca da Kürtlerle Araplar çatıştırılmaya çalışıldı," dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 00:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER